İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Avustralya Turları

10 Soruda: Avustralya Turları

Avustralya Turları

Avustralya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Avustralya Nerededir?
Okyanusya kıtasının en büyük ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu) arasında bulunur. Başkenti Canberra’dır.

2. Avustralya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Avustralya para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarından vizeye tabidir. Para birimi Avustralya Doları (AUD)dır.

3. Avustralya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülke nüfusunun çoğunluğunu Britanya adalarından gelen İngiliz, İrlandalı ve İskoçlar oluşturur. Asya ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler ülkedeki diğer etnik grupları oluşturur. Ülkenin gerçek yerlileri olan Aborjin’ler ise asimile olmuş yada azınlık olarak kalmışlardır. Resmi dili İngilizce’dir. Halkın %60’tan fazlası Hristiyan, %10 kadarı Budist, Hindu, Müslüman ve Yahudi iken, kalanlar kendilerini dinsiz olarak nitelendirmektir.

4. Avustralya’da iklim nasıldır?
Yüzölçümü bakımından Dünyanın 6’ıncı büyük ülkesidir. Topraklarının çoğunluğu, üzerinde yerleşim olmayan, orta ve batı Avustralya çöllerinden oluşur. Kuzey kıyılarında tropik iklim hakimken, güneydoğu kıyıları ve Tazmanya (Tasmania) adasında ılıman iklim hüküm sürer.

5. Avustralya kültürü nasıldır?
1700’lerden bu yana Anglo-Keltik batı kültürünün hakim olduğu ülkede 20’inci yüzyılla beraber Amerikan Pop kültürü yükselişe geçmiştir. Gerçek yerel halkın Aborjin kültürü ise artık gündelik hayatın bir parçası olmaktan çıkmış, geleneksel tarihe malolmuştur. Bunların dışında Asya kültürlerinden etkileri de yer yer görmek mümkündür.

6. Avustralya mutfağı nasıldır?
Modern mutfağı temel olarak İngiliz yemeklerinden oluşur. Pazar Rostosu (Sunday Roast) milli yemek sayılabilecek bir klasiktir. Has Avustralya – Yeni Zelanda ürünü olan, Pavlova Pastası’nın ise 1920’lerde Rus balerin Anna Pavlova onuruna, Avustralya ve Yeni Zelanda turnesi sırasında yapıldığı düşünülmektedir. Ilıman güney bölgelerinin üzümlerinden üretilen şaraplar da beğeni kazanmıştır. Avustralya yerlileri, Aborjinler avcı – toplayıcı bir yemek kültürüne sahiptiler. Bulundukları bölgenin onlara sağladığı bitkileri toplar, balık, kanguru, emu kuşu, kertenkele, yılan gibi hayvanların yanısıra bogong kelebeği, witchetty tırtılı gibi böceklerde diyetlerinin önemli bir parçasını oluşturuyordu. Çoğunlukla yiyeceklerini çiğ tüketirler, pişirmeleri gerekenleri ise direk kamp ateşin içine atarak kızartırlar.

7. Avustralya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Neredeyse karşılaşacağınız her bitki ve hayvanın ülkeye özgü endemik bir türdür. Mega biyolojik çeşitliliğe sahip bu ülkede kanguru, koala, Tazmanya şeytanı, dingo köpeği, tuzlu su timsahı gibi meşhur hayvanların yanında, kurbağadan örümceğe, yılandan balığa kadar Dünya’nın en zehirli hayvanlarının çoğu, yüzlerce kuş ve balık türü ve bu ekosistemi destekleyecek bitkilerle dolu orman ve su altı bitkileri de bulunmaktadır.

8. Avustralya’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Sydney Opera Binası, Melbourne sokakları, Bondi Sahili, Alice Springs, Uluru, Ayers Kayası, Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), Kakadu Milli Parkı, Port Campbell Milli Parkı ve 12 Havari Kuleleri (12 Apostles), Büyük Okyanus Yolu yada Sörf Sahili Otoyolu, Brisbane, Whitsunday Adası, Yarra Vadisi bağları, Adelaide, Murray Nehri ve Köprüsü, Cairns, Diantree Ormanı Milli Parkı ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Avustralya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Avustralya Turları sırasında ilgi alanınıza göre; tekne gezileri, şnorkel ve tüplü skuba dalışı (scuba), rafting, rappelling, kürekli sörf, sörf , dağ bisikleti, kano, deniz kanosu (kayaking), kaplıca ziyareti, doğa ve orman yürüyüşleri, atlı ve develi geziler, kuş gözlemi, 4×4 araçlarla kumul gezileri, gökyüzü dalışı (paraşütle atlama), bungee jumping aktivitelerine katılabilirsiniz.

10. Avustralya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Avustralya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Avustralya Turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!