İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Bhutan Turları

10 Soruda: Bhutan Turları


Bhutan Turları

Bhutan Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Bhutan Nerededir?
Çin ve Hindistan’ın ortasında dağlık bir arazide kurulu bir Güney Asya ülkesidir. Resmi adı Butan Krallığı’dır. Ülkenin yerel adı Druk Yul, yani ‘Barışçıl Ejderhanın Ülkesi’dir. Başkent Thimphu aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Thimphu, Asya kıtasında trafik lambası olmayan tek şehir olma özelliğini taşır.

2. Bhutan T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
Türkiye dahil dünyadaki tüm ülkelerden vize istemektedir. Para birimi Ngultrum (BTN) ve Hindistan Rupisi (INR)’dir.

3. Bhutan’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülkedeki etnik gruplar Tibet kökenli Ngalop, doğu Asya kökenli Sharchop, Nepal kökenli Lhotshampa, yerel kabileler ve Tibetli göçmenlerden oluşur. Ülkenin resmi dili Dzongkha’dır. Bhutan yasalarında din özgürlüğü vardır. Ülke halkının büyük bir kısmı Budisttir. Animizm ve Budizm, ülkedeki diğer güçlü inanışlardandır.

4. Bhutan’da iklimi nasıldır?
Ülkedeki hava durumu yükseklikle orantılıdır. Ülkenin güneyinde iklim Muson sezonunda ve Mayıs’da tropiktir. Ülkenin doğusu, batısına göre daha sıcaktır. Merkez, alt tropikaldir ve kışlar oldukça sert geçer. Ülkenin kuzeyinde ise kış dönemi oldukça soğuktur ve karlıdır. Başkent Thimphu’da sıcaklık mevsime uyum gösterir. Bhutan’ı ziyaret etmek için en uygun dönemler ilkbahar dönemi (Mart – Mayıs) ve sonbahar dönemi (Eylül- Ekim)’dir. Bu dönemlerde hava ılık ve güneşlidir. Yine de seyahatinizde yanınıza sıcak kıyafetler almanızı tavsiye ederiz.

5. Bhutan kültürü nasıldır?
Budist öğretilere oldukça bağlı bir kültüre sahiptir. Yine de Bhutan kültürünün pek çok ilginç detayı vardır. Okul çocukları okula giderken geleneksel gho ve kira kıyafetlerini giyer. Budist mimarisinin güzel örneği ‘Dzong’ yapılarına ülkede sıkça rastlanır. Yerel bir inanışa göre evlerin kötülüklerden korunması için evlerin girişine Phallus resimleri yapılır. En öne çıkan özellik, ülkede Milli Mutluluğun ülke milli felsefe olarak kabul edilmesidir. Bhutan’ 2000’lere kadar modernizme kapalı bir ülke olmayı seçmiştir ve dünyada televizyona sahip en son ülke olmuştur.

6. Bhutan mutfağı nasıldır?
Pirinç oldukça yaygın kullanılır. Meyve, sebze, baharat mısır ve karabuğdayın yanı sıra yak, tavuk ve domuz eti de kullanılan ana ürünler arasındadır. Ema Datshi ülkenin milli yemeğidir.

7. Bhutan’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Ülkede dağlık ve oldukça engebeli bir arazi görülür. Kuzey kesimler ülkenin karlı dağlar ve buzullara sahip kesimleridir. Güney ve merkez kesimlerde geniş yapraklı ormanlar görülür. İklim koşullarının geniş yelpazede olması ülkede zengin bir bitki örtüsü ve benzersiz bir yaban hayatı olmasını sağlayan faktördür.
Türü tükenme tehlikesinde olan pek çok hayvan türüne sahip ülkede Kırmızı Panda, Geyik, Altın Maymun, Bengal Kaplanı, Himalaya Ayısı gibi pek çok az rastlanan egzotik hayvan tür bulunur.Ayrıca yüzlerce az rastlanan kuşa da ev sahipliği yapmaktadır.

8. Bhutan Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Punakha Dzong, Trashi Chhoe Dzong, Trongsa Dzong, Paro Dzong, Milli Müze, Haftasonu Pazarı, Gangte Goemba, Jakar Dzong, Chorten Kora, Trongsa Kulesi Müzesi, Jigme Dorji Milli Parkı , Royal Manas Milli Parkı, Trumshingla Milli Parkı, Torsa Bölgesi Milli Parkı, Khaling Vahşi Yaşam Merkezi, Philsoo Vahşi Yaşam Merkezi ve Wangchuck Vahşi Yaşam Merkezi Bhutan Turları sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

9. Bhutan Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Ülkede kuş gözlemi, trekking, kanoculuk, rafting, kaya tırmanışı gibi doğa aktiviteleri, dini ve kültürel festivallere katılma, meditasyon merkezleri ve kaplıca ziyaretleri gibi rahatlatıcı aktiviteler yapılabilir..

10. Bhutan Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim 🙂

Bhutan’a Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Bhutan Turları için burayı tıklayınız!

 

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!