İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Botsvana Turları

10 Soruda: Botsvana Turları

Botsvana Turları

Botsvana Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Botsvana Nerededir?
Afrika’nın güneyinde yer alır. Sınır komşuları Güney Afrika Cum., Namibya, Zambiya ve Zimbabve’dir. Gaborone ülkenin başkentidir.

2. Botsvana T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarından Botswana’ya vizesiz seyahat edebilir. Ülkenin para birimi Botswana pulası (BWP)’dir.

3. Botsvana’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Tswana’lar %80 popülasyon ile Botswana’nın en kalabalık etnik grubudur. Diğer etnik grupları Bushmen’ler başta olmak üzere çeşitli kabileler oluşturur. Setwana ve İngilizce ülkenin resmi iki dilidir. Ülkede %70’e yakın bir popülasyon çeşitli kiliselere bağlı Hristiyan halktır. Geriye kalan dilimi Müslüman ve çeşitli yerel dinlere inanan halk oluşturur.

4. Botsvana’da iklim nasıldır?
Tipik Güney Afrika iklimi görülen Botswana’ya yarı kurak bir iklim hakimdir. Çünkü yağmur sezonu kısadır. Ama iklim yüksekliğe göre değişiklik gösterir. Botswana yılın büyük bir çoğunluğunda nemli hava akıma uzak kalır. Kuru sezon Nisan – Kasım arasıdır. Bu sezon rüzgarlı geçer. Ülkenin güneyinde Mayıs başı ve Ağustos sonuna doğru ortalama sıcaklık 14 derece civarıdır ve soğuk rüzgarlar hakimdir. Botswana oldukça sıcak yaz dönemine sahiptir ve bütün yıl boyunca (özellikle kış dönemi) güneş kendini gösterir.

5. Botsvana kültürü nasıldır?
Botswana Afrika’da bir başarı öyküsüdür. 1966 yılında demokratik kural elde ettikten sonra, dünyanın en zengin elmas taşıyan oluşumlar üçü ülke sınırları içinde keşfedilmiştir. Bugün, ülke ekonomik istikrar, eğitim ve sağlıkta daha yüksek bir standarta sahiptir.

6. Botswana mutfağı nasıldır?
Botswana mutfağı kendine has lezzetlere sahiptir.  Ama yine de Güney Afrika genel mutfağı ile benzerlik gösterir. Mutfağında Pap, Samp ve Vetkoe mısır, pirinç ve hamur işi temelli yemeklere diğer Güney Afrika ülkeleri gibi yer verir. Oldukça tuzlu bir et yemeği olan Seswaa Botswana’nın popüler bir yemeğidir.

7. Botswana’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Afrika’da zorla kolonileştirilmemiş bir ülke olan Botswana, en ilginç doğal yaşam, çöl (Kalahari çölü), delta ve orman kombinasyonlarından birine sahiptir. Topraklarının %45’i koruma alanı olan Botswana doğası ile ayrışan bir yapıya sahiptir. Dünyanın en büyük Ramsat alanı olan ve Okavango Nehrine de ev sahipliği yapan Okavango Deltası ile Chobe Nehri bir yıl boyunca su temini sağladığı için Güney Afrika’da görülebilecek bütün memeli çeşitleri Moremi Yaban Hayatı Rezervinde ve Chobe Ulusal Parkında mevcuttur. Zebra ve diğer memeliler sürekli su ve istikrarlı gıda arayışı içinde her yıl Makgadikgadi & Nxai Milli Parklarında göç ederler. Afrika’ vahşi yaşamının büyük beşlisine Botswana’da da rastlanır.

8. Botsvana Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Kubu Adası, Nata Kuş Sığınağı, Three Dikgosi Anıtı, Moremi Geçidi, Phalatswe, Gaborone Safari Parkı, Chief’ın Adaları, Gobabis Tepesi, Krakavongo Timsah Çiftliği, Nhabe Müzesi, Savuti Bataklığı, Leopar Kayası, Khama Gergedan Koruma Alanı, Okavango Deltası ve Chobe Ulusal Parkı Botswana’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Botsvana Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Botsvana Turları esnasında safari turları, gergedan gözlemi, yürüyüş turları, kuş gözlemi, tekne veya mokoro turu yapılabilicek aktiviteler arasındadır.

10. Botsvana Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Botswana’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Botsvana turları için burayı tıklayınız: Botsvana Turları

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!