İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Brezilya Turları

10 Soruda: Brezilya Turları

Brezilya Turları

Brezilya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Brezilya Nerededir?
Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesidir. Brezilya’nın başkenti Brasilia’dır.

2. Brezilya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarından vize istememektedir. Para birimi Real (BRL)dir.

3. Brezilya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Portekiz ve diğer Avrupalı beyazlar ile Afrika’dan köle olarak getirilen siyah halk ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturur. Asya, Arabistan, Orta Doğu ve komşu Güney Amerika ülkelerinden gelen göçmenler ülkedeki diğer etnik grupları oluşturur. Brezilya’nın gerçek yerlileri ise asimile olmuş yada azınlık olarak kalmışlardır. Resmi dili Portekizce’dir. Halkın %80’den fazlası Hristiyandır.

4. Brezilya’da iklim nasıldır?
Genel olarak tropikal bir iklimin hakim olduğu ülkede gerçek anlamda bir kuru sezon yoktur. Ama yine de bölgelere göre iklim çeşitliliği görülür.

5. Brezilya kültürü nasıldır?
Ülkede yerel kültürlerle, koloni dönemi Portekiz etkileri ve özgürlük dönemi Afrika geleneklerinin karışımı bir kültür hakimdir. 19’uncu yüzyılın sonları ile 20’inci yüzyılın başlarındaki göçmen akını, Asya ve Arap kültürlerinin de hayatı şekillendirmesine neden olmuştur.

6. Brezilya mutfağı nasıldır?
Geniş topraklara yayılması ve tüm Dünya’dan kültürleri barındırması, ülke mutfağının çeşitliliğini sağlamaktadır. Tüm Güney Amerika gibi taze meyve ve sebze bolca tüketilmektedir. Bölgelere ve kültürlere göre et, tavuk, deniz mahsulü ve çeşitli hamur işleri de sofraları süsler. Feijoada, coxinha, churrasco, sfiha,empanada, vatapa, moqueca, acaraje tadılması gereken lezzetler arasındadır. Paçoca, brigadeiro ve beijinho gibi tatlılar sosyal ortamların değişmezidir. Milli içecek kahve olmakla beraber, geleneksel cachaça şeker kamışından üretilen sert bir içkidir ve caipirinha gibi kokteyllerde kullanılır.

7. Brezilya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Amazon yağmur ormanları, Atlantik ormanları, Cerrado savanası, Araucaria çam ormanları gibi bölgeler çok çeşitli eko sistemleri yaşatarak Brezilya’yı biyolojik çeşitliliğin Dünya üzerinde en yüksek olduğu ülkelerin başına getirir. 4 milyon çeşit bitki ve hayvanın yaşadığı Brezilya’da; jaguar, puma, oselo, çayır köpeği, pekari, tapir, karınca yiyen, tembel hayvan, opossum, armadillo, yeni dünya maymunları gibi kara hayvanlarının yanı sıra, çok geniş okyanus sahili ve nehir kıyılarında yaşayan inanılmaz çeşitlilikte sualtı hayatı bulunmaktadır. En ünlüleri de herhalde Amazon nehri havzasında yaşayan kırmızı karınlı pirana’dır.

8. Brezilya Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Amazon Nehri ve Yağmur Ormanları, Manaus, Ariau, İguassu Şelaleleri, Bonito, Pantanal, Lençois Maranhenses Milli Parkı kumulları, Paraty sahili, İlha Grande adası, Sao Paulo ve tabiki Rio de Janeiro, Copacabana (Kopakabana) plajı, Sambadrome, Kurtarıcı İsa heykeli (Cristo Redentor, Christ the Redeemer), Brezilya Turları esnasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Brezilya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Brezilya Turları sırasında yapılması gereken en önemli şey kuşkusuz Rio Karnavalına katılmaktır. Hayal gücünü zorlayan tasarımlardaki kıyafetler ve tören arabaları ile samba yapan yüzlerce dansçıdan daha görülmeye değer ne olabilir ki?! Bunun dışında ilgi alanınıza göre; Amazon nehri ve İguassu şelalelerinde tekne gezisi, şnorkel ve tüplü skuba dalışı (scuba), rafting, rappelling, kürekli sörf, sörf , dağ bisikleti, kano, deniz kanosu (kayaking), kaplıca ziyareti, doğa yürüyüşleri, atlı geziler, kuş gözlemi, 4×4 araçlarla kumul gezileri ve futbol fanatikleri için saha ziyaretleri ve maçlar…

10. Brezilya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Brezilya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz 
Brezilya Turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!