İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Ekvador Turları

10 Soruda: Ekvador Turları

Ekvador Turları
Ekvador Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Ekvador Nerededir?
Bir Güney Amerika ülkesidir. Başkent’i Quito, komşu ülkeleri Kolombiya ve Peru’dur.

2. Ekvador T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahiptirler. Para birimi olarak Amerikan Doları (USD) kullanır.

3. Ekvador’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülkedeki etnik gruplar Güney Amerika Kızılderililerinden ve İspanyol koloni dönemi etkisiyle şekillenmiş gruplardan oluşur. Resmi dil İspanyolca olan ülkede And-Ekvador dil ailesinin uzantıları Keçuva dilleri ülkede hala konuşulan diller arasındadır. Yasalarında din özgürlüğü olan ülkenin %90’a yakını Hristiyanlık, Yahudilik, İslam gibi çeşitli dillere inanırken yüzdenin geriye kalan kısmı Ateist olarak rapor edilmiştir.

4. Ekvador’da iklim nasıldır?
İklim And bölgesi, Pasifik kıyı bölgesi, Orient bölgesi, Amazonlar ve Galapagos Adalarında sene boyunca çeşitlilik gösterir. Haziran-Eylül arası ülkede sıcak sezondur. Pasifik kıyı bölgesi Aralık-Nisan arası, Galapagos Adaları ise Ocak-Mart arası sıcak sezonunu yaşar. Ekim-Kasım arası sıcaklıklar düşmeye başlar. Aralık-Mayıs arası soğuklar kendini göstermeye başlar ve yağmur gelir. Galapagos için ise serin dönem Haziran ve Aralık arası görülür. Ülkenin popüler seyahat dönemleri Aralık-Ocak arası ve Haziran-Ağustos arasıdır.

5. Ekvador kültürü nasıldır?
Kültürde yoğun olarak İspanya- Amerika Yerlileri karışımı bir etki görülür. İnka imparatorluğunun uzantıları Ekvador’a kadar gelmektedir. Ekvador’un kıtadaki diğer Latin kültürlerine benzer bir kültürü vardır. Pasillo, Güney Amerika’da sevilen, Ekvador kökenli bir Latin müziği tarzıdır. Yerel halk el sanatlarına ilgilidir. Keçuva yerlileri maske ve davul yapımı geleneğine devam etmektedir.

6. Ekvador mutfağı nasıldır?
Ülke lezzetleri bölgelere göre özgünleşir. Örneğin kıyı kesimi halkı ‘Costenos’ balık, fasülyegiller ve meyveleri yemeklerinde kullanırken, dağ kesimi halkı ‘Serranos’ et, pirinç, mısır unu gibi malzemelerle yemek yapar. Ülke mutfağına için verebileceğimiz genel örnekler patacones (kızarmış muz), seco de chivo( keçi eti yemeği), fanesca (baklagillerden yapılan bir çorba) gibi yemeklerdir.

7. Ekvador’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Pasifik Okyanusuna kıyısı olan ülke, Ekvator çizgisi geçer. Çölümsü güney kesimi, And dağlarına ev sahipliği yapan dağlık kesim ve Amazon havzası ile çok çeşitli coğrafya örneklerini bünyesinde barındırır. Dünyanın en büyük aktif volkanlarından biri olan Cotopaxi’de ülke topraklarındadırç
Dünyada en konsantre biyoçeşitliliğe sahip 17 ülkeden biridir. Ülke topraklarında 640’a yakın kuş türü, 4,500 çeşit kelebek, 345 çeşit sürüngen, 358 çeşit amfibi (kurbağa, semender) ve 258 çeşit memeli bulunur. Ekvador’a bağlı olan ait Galapagos Adaları, ülkenin 1,000 km batısında yer alır. Charles Darwin’in evrim teorisinde fazlasıyla faydalandığı Galapagos Adaları, dünyada hayvan evriminin en güzel örneklerine sahiptir. Dev kara kaplumbağaları, Mavi ayaklı sümsük kuşları gibi özel canlı türleri Galapagos Adalarında yaşamaktadır.

8. Ekvador Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, Rio Tomeamba & Calle Larga’dali eski koloni binaları, zanaat marketleri, Charles Darwin Araştırma Merkezi, San Francisco Manastırı, Eski Şehir, şehir meydanları, Cotopaxi Milli Parkı, Nuestra Senora de Agua Santa Bazilikası, Cultura Solar müzesi, Solar Inti Nan müzesi, Arkeolojik bölgeler, Amazon Ormanları, Cotopaxi Volkanı Ekvador Turları sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Ekvador Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Ekvador Turları sırasında yapılabilecek pek çok aktivite arasında bizim tavsiyelerimiz teleferik gezisi ile Quito dağı manzaralarını görme, Amazonlarda yerel yaşam deneyimi, Ingapirca İnka harabeleri gezisi, Milli ve doğa parkları ziyaretleri, Las Piscinas de La Virgen sıcak su kaynakları ziyareti, Oystercatcher kuş gözlemi Barı ziyareti, tekne turu, rafting, kano, Galapagos Adaları ziyareti, Amazon ormanlarında safari gibi aktivitelerdir.

10. Ekvador Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Ekvador’a Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz
 Ekvador Turları için burayı tıklayın!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!