İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Fas Turları

10 Soruda: Fas Turları

Fas Turları

Fas Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Fas Nerededir?
Afrika’nın kuzey batısında yer alır. Başkenti Rabat, en büyük şehri ise Kazablanka’dır. Atlantik Okyanusunda uzun bir sahil şeridi vardır. Komşuları Batı Sahra, Cezayir ve Moritanya’dır.

2. Fas T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarında vize istememektedir. Para birimi Dirhem (MAD)dır.

3. Fas’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülke halkı yoğunluklu olarak Araplar, Berberilerden oluşmaktadır. Aşağı Sahra toplulukları ve Endülüsler gibi çeşitli etnik gruplar da ülkede yaşamaktadır. Ülkede konuşulan resmi diller Arapça ve Berbericedir. Ülkenin neredeyse tamamı Müslümandır. Ülkedeki dini gruplar arasında Yahudi halk vardır.

4. Fas’da iklim nasıldır?
Marakeş’de yazın sıcaklıklar 38 dereceye kadar yükselirken, kışın 21 derece civarındadır. Ülkenin dağlık kesimleri neredeyse yıl boyunca (Atlas bölgesi gibi) karla kaplıdır ve sıcaklıklar sıfır dereceye yakındır. Kış mevsimi ülkenin kuzeyinde oldukça nemli ve yağışlı geçer. Sahra sınırındaki güney kesiminde hava kış aylarında oldukça kuru ve soğuktur. Ülkeyi ziyaret etmek için uygun iklim dönemleri Mart – Mayıs ve Eylül – Kasım dönemleridir.

5. Fas kültürü nasıldır?
Berberi, Yahudi ve Arap kültürlerinin bir kombinasyonu olan Fas kültürü, dönemler boyunca Fransız ve İspanyol kültürlerinden de etkilenmiştir. Kaftan ülkenin geleneksel kıyafetlerinden biridir. Müzik çeşitliliğinin yüksek olduğu ülkede Berberi folk müziği ve Fas pop müziği Chaabi en popüler müzikal oluşumlardandır.

6. Fas mutfağı nasıldır?
Akdeniz meyve ve sebzeleri, tropik meyveler ve baharatlar ülke mutfağında yoğun olarak kullanılır. Diğer Mağrip ülkelerinde de popüler olan sebzeli kuskus ülkenin en bilinen yemeklerin başında gelir.

7. Fas’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Ülke doğası kışın Atlas dağlarında kayak yaparken, aynı gün Marakeş’de denizde yüzebileceğiniz şekilde elverişlidir. Geniş çöller, vadiler ve kayalıklar ile dolu doğa, farklı Fas Turları ve pek çok aktiviteye uygundur.

450’den fazla kış türüyle ülkede büyük bir kuş çeşitliliği vardır. Eski dünya maymunlarından olan Babür Şebeği de ülke topraklarında yaşar. Atlas ayısı ve Berberi leoparı ise ülkede görülen türleri tükenmek üzere olan hayvanlardandır.

8. Fas Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Merzouga’daki kum tepeleri, mavi şehir Chefchaouen, Ortaçağ şehri Fes, Ouzoud şelaleleri, Koutoubia Cami, Tin Mal Cami, Telouet Kasbah, Jemaa el-Fnaa meydanı, Atlas dağlarının doğu tarafı Todgha Gorge, UNESCO dünya mirası listesinde olan Volubilis arkeolojik alanı, Tanca şehri, Imilchil Moussem festivali, Majorelle bahçesi, Riadlar ve Kasbalar Fas Turları sırasında ülkede görülmesi gereken yerlerdir.

9. Fas Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Fas Turları sırasında yapılabilecek pek çok kültürel aktivite vardır. Çarşıları, meydanları, antik şehirleri, riad ve kasbahları gezebilirsiniz. Ülke mutfağından lezzetler deneyebilir ve el sanatlarını inceleyebilirsiniz. Kültürel aktiviteler dışında Sahra çölünde çadırda kalma, çölde deve sürmek, sörf, rafting, quad bike turları, paraşütçülük, Toubkal tepesine tırmanışı ve Atlas dağları etrafında trekking ülkede yapılabilecek aktiviteler arasındadır.

10. Fas Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Fas’a Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Fas turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!