İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Hindistan Turları

10 Soruda: Hindistan Turları

Hindistan Turları
Hindistan Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Hindistan Nerededir?
Hindistan Güney Asya’da konumlanır. Başkenti Yeni Delhi’dir. Bangladeş, Bhutan, Çin Halk Cumhuriyeti, Myanmar, Nepal ve Pakistan, ülkeye komşu ülkelerdir. Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Hint Okyanusuna kıyısı vardır. Andaman ve Nicobar Adaları da ülkeye bağlı adalar grubudur.

2. Hindistan T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
Ülkeye ziyaret edecek olan T.C. vatandaşlarının vize alması gerekir. Para birimi Rupi (INR)dir.

3. Hindistan’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Dünyanın en büyük nüfuslu ikinci ülkesidir. Ülkede 2000’den fazla etnik grubun bulunmaktadır. Budizm ve Hinduizm gibi iki önemli inancın doğduğu yer Hindistan topraklarıdır. Ülkedeki en büyük dini grup Hindulardır. Hindistan İslam, Hristiyanlık, Sihizm gibi pek çok farklı dine ev sahipliği yapar. Pek çok dilin konuşulduğu ülkede, Hintçe ve İngilizce en çok konuşulan dillerdir.

4. Hindistan’da iklim nasıldır?
Sıcak sezon Mart – Mayıs arasıdır. Mayıs sonlarında doğru Muson yağmurları sinyallerini verir ve nem artar. Muson yağmurları Haziran – Ekim arası ülkenin hem güneydoğusunda hem de kuzey doğusunda görülür. Ekim – Şubat arası kış sezonudur ki turistler en çok ‘soğuk’ olmayan kış sezonunda ülkeye seyahat etmeyi tercih ederler. Ülkenin kuzey Himalaya bölgesi soğukken, güneyi ise her zaman sıcaktır.

5. Hindistan’ın kültürü nasıldır?
Hint kültürü oldukça zengin bir kültürdür. Günümüz Hint kültürü, antik Hint kültürü olan ‘ Rajasthan’ kültüründen, Hindu ve Budist kültürlerden etkilenmiştir. Ülkede hayat tarzını en çok etkileyen faktörlerden biri de dindir. Dans ve şarkılarla kombine olan dini festivaller, ritüel ve törenler, Hint kültürünü zenginleştiren unsurlardandır. Hint mitolojisi tarih boyunca ve günümüzde hala merak konusudur. Binden fazla halk dansına sahip ülkede, tabla, sitar gibi kendine has enstrümanlarıyla da zengin bir müzik çeşitliliğine sahiptir. Ravi Shankar, Ilaiyaraaja gibi dünyaca ünlü müzisyen ve besteciler yine Hinttir.

6. Hindistan’ın mutfağı nasıldır?
Bölgeye göre değişen Hint mutfağında tüm yemekler baharatlıdır. Tarçın ve köri Hint mutfağının en popüler iki baharatıdır. Hindu temellerden fazlasıyla etkilenen Hint mutfağında dana eti kullanımı azdır. Vejetaryenlik yaygındır. Pirinç, bitkiler, baharatlar, sebze ve meyveler Hint mutfağının vazgeçilmez elemanlarıdır. Hem vejetaryen hem de et ile hazırlanabilen Biryani, Hint mutfağının en meşhur yemeklerinden biridir.

7. Hindistan’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Kuzeyde dağlık Himalaya bölgesi, güneydoğu ve kuzeydoğudan itibaren uzun bir sahil şeridi vardır. En önemli nehirlerinden biri kutsal Ganj nehridir. Hindistan vahşi yaşamında mükemmel bir yerel çeşitlilik görülür. Dünyadaki en geniş leopar popülasyonu ülke topraklarındadır. Kaplan, Aslan, Piton, Timsah, Gergedan, Deve, Maymun ve tabi ki Fil, Hindistan vahşi yaşamının başlıca ev sahipleridir. Himalayalarda görülen kar leoparı ve altın maymunlar gibi özel hayvan türlerine de rastlanır.

8. Hindistan Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Ülke, tarihi, doğa parkı ve spiritüel olarak görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Dünyanın 7 harikasından biri olan Taj Mahal, Fatephur Sikri, Udaipur Şehir Müzesi, Khajuraho Tapınağı, ‘Ormanın Kitabı’ kitabına ilham olmuş Kanha Ulusal Parkı, Pigmentleriyle meşhur Goa eyaleti, Bollywood sinemasının merkezi Bombay şehri ve Kutsal Ganj nehri Hindistan Turları sırasında görülmesi gereken en önemli yerlerdendir.

9. Hindistan Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Hindistan Turları sırasında yapılabilecek en önemli aktiviteler kültür gezileridir. Kültür gezileri dışında Hint tapınakları gezileri, Hint lezzetleri tadımı, vahşi yaşam safarileri, plaj aktiviteleri, ülkenin güney bölgesi olan Kerala tekne turu, yürüyüş gibi pek çok aktivite yapılabilir.

10. Hindistan Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Hindistan’a Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Hindistan turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!