İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: İspanya Turları

10 Soruda: İspanya Turları

İspanya Turları
İspanya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. İspanya Nerededir?
Avrupa kıtasının güneybatısında İber yarımadasında, Atlantik (Atlas) Okyanusu’nun Biscay Körfezine ve Akdenize kıyıları olan bir ülkedir. Fransa, Portekize ve Andorra Krallığına kara sınırları vardır. Başkenti Madrid’tir.

2. İspanya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
Ülkeye seyahat edecek T.C. vatandaşları Shengen vizesine tabidir. Para birimi Avro (Euro) (Eur)dur.

3. İspanya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülkede Katalan gibi çok bilinen ve Galiçyan, Aran, Kantabrian, Kastilyan gibi pek kendilerinden bahsettirmeyen etnik gruplar bulunmaktadır. Bu halkların kendi bölgelerinde konuştukları ve günümüze kadar yaşattıkları dilleri olmasına karşın resmi dil İspanyolca’dır ve kuzey İspanyalı Kastilyanlara aittir. Bu yerel halkların haricinde göçmen Avrupalı ve Asyalılar ile işgaller sonrasında sömürgelerden gelen Güney Amerikalı ve Afrikalılar da nüfusa eklenmiştir. Geçmişte koyu Katolik Hristiyan olan İspanya Krallığında, halen baskın bu din haricinde Yahudilik , Müslümanlık ve Budizm de hatırı sayılır oranlardadır.

4. İspanya’da iklim nasıldır?
Genel olarak yıl boyu turizme açık olan İspanya topraklarında 3 ana tip iklim bulunur; Akdeniz, yarı-kurak (semi-arid) ve okyanus iklimleri. Pireneler gibi dağlık bölgelerde alp iklimi, Kuzey Afrika açıklarındaki Kanarya Adaları gibi uzak koloni dönemi topraklarında sub-tropik iklim yaşanmaktadır.

5. İspanya kültürü nasıldır?
İspanya kültürü, tarih içerisinde yerel İber kültürünün üzerine eklenen Kelt etkileriyle başlar. Roma İmparatorluğunun parçası olduğu dönemlerde ondan da çok etkilenmiştir. Fenikeliler ile yaptıkları ticaret ile yoğun Akdeniz kültürü de bu karışıma eklenmiştir. Kuzey Afrika’dan gelen Müslümanlar tarafından kurulan Endülüs Emevi Devleti hükümdarlığı döneminde eklenen Moor kültürünün etkileri, sanattan mimariye, çağdaş İspanya kültüründe bile halen hissedilmektedir.

6. İspanya mutfağı nasıldır?
İspanya mutfağını 3 ana grupta inceleyebiliriz; Akdeniz mutfağı, iç İspanya mutfağı ve Atlantik kıyısı mutfağı.
Akdeniz mutfağı Katalonya’dan başlayıp Andalusia’ya kadar uzanır ve deniz mahsulü ağırlıklıdır. Pescaito frito (yağda kızarmış balık), gazpacho (soğuk servis edilen bir sebze çorbası, et ve balık ile zenginleştirilebilir), Valencia’dan paella (büyük tepside pişirilip servis edilen sebzeli pilav her tür et ve deniz mahsulü ile zenginleştirilir), Katalonya’dan arros negre (kalamar yada mürekkepbalığının mürekkebi yüzünden siyaha boyanmış hafif acılı bir pilav).
İç İspanya mutfağı, temel olarak Kastilyan mutfağıdır. Kastilya çorbası (sıcak servis edilen, yoğun, ekmek ve sarımsak bazlı bir çorba), cocido madrileno (et ve sebzelerle zenginleştirilmiş, nohut bazlı yahni). Ayrıca İspanyol jambonu gibi tuzlanmış ve queso manchego peyniri gibi zeytin yağına daldırılarak saklanan yemekler de çok tüketilir.
Atlantik kıyısı mutfağı, kuzey kıyılarının Bask, Asturian, Kantabrian ve Galiçya mutfaklarını kapsar. Pote gallego yada marmitako (sebzeli balık yahnisi), lacon jambonu (Galiçya usulü domuz yada sığır omuz), Bask usulü morina balığı, orkinoz, Atlantik hamsi balığı, pablo a feria (Galiçya usulü ahtapot haşlama) ve deniz kabukluları yemekleri.
Tüm ülkede İspanyol şarabı ve diğer içeceklerin yanında servis edilen tapas çeşitleri, zeytin ve peynirli soğuk ve chopitos (pane karides) gibi sıcak olabilir. Bir diğer aperatif de sıcak çikolata sosa batırılarak yenen churro (kızarmış hamur çubukları)dur.

7. İspanya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
İber yarımadasının neredeyse tamamını kaplamasının haricinde, Akdeniz’de bulunan İbiza, Mallorca ve Menorca adalarından oluşan Balearik adalar grubu ile Avrupa anakarası arasında kalan Balearik Denizi de İspanya’nın kontrolü altındadır. Kuzey Afrika kolonilerinden kalma, Fas’ın Akdeniz kıyılarına yayılmış Ceuta, Melilla ve Plazas de Soberania şehir ve adaları ile yine Kuzey Afrika’nın Atlantik (Atlas) Okyanusu adalarından, Dünyaca ünlü tatil beldesi Kanarya Adaları da İspanya topraklarına eklenince coğrafi çeşitlilik dağlardan denizlere, ormanlardan çöllere kadar uzanmış oluyor. Doğa ve vahşi hayat yüksek bir bio çeşitliliğe ulaşıyor; 115 memeli, 563 kuş türü ile 2 denize yayılmış soğuk ve sıcak su balıkları ve bu hayvanlara yaşam alanı sağlayan, ekosisteme hayat veren 8000 bitki türü.
İspanya Krallığı’nın tebaasına bir göz atarsak; kahverengi ayı, İber kurt’u, kızıl tilki, Avrasya karakulak vahşi kedisi, İber vaşağı, misk kedisi, Afrika vahşi kedisi, Avrasya kunduzu, kızıl sincap ve berberi sincabı, Tenerife faresi Kuzey Afrika fil faresi, yaban domuzu, batı Avrupa kirpisi ve Afrikalı kuzeni oklu kirpi, İspanyol İbex’i, Pirene Chamois keçisi ve Berberi dağ keçisi, katil balina Orca, mavi balina, kambur balina, sperm balinası, oluklu yada çatal kuyruklu fin balinası, Risso yunusu, kısa burunlu yunus, Akdeniz keşiş fok balığı, İspanyol İmparatorluk kartalı, Lammergeier sakallı akbaba, siyah ağaçkakan, arı şahini ilk etapta sayabileceğimiz hayvanlardır.

8. İspanya Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
İspanya turu planınıza Madrid, Puerta del Sol, Güneş Kapısı ile başlamalısınız; burası tüm İspanya yollarının sıfır kilometresi, başlangıç noktası kabul edilir. Madrid’in en ünlü caddesi Gran Via boyunca yürüyüp, sonunda Plaza de Espana Myedanına çıkabilir ve çocukluğunuzdan tanıdık yüzlerin Don Kişot ve Sanço Panço’un (Don Quixote ve Sancho Panza) bronz heykeli ve Cervantes (Miguel de Cervantes Saaverda) anıtı önünde yorgunluk atabilirsiniz. Eğer müzelerden hoşlanıyorsanız Sanatın Altın Üçgeni olarak anılan Prado Müzesi, Kraliçe Sofia Müzesi (Museo Renia Sofia) ve Thyssen – Bornemisza Müzesi üçlemesini görmelisiniz. Bunların yanında çağdaş mimarisiyle dikkat çeken CaxiaForum Madrid ve eskiden mezbaha ve et pazarı, şimdi ise bir sanat merkezi olan Matadero Madrid görülmeye değerdir. El Rasto ve San Miguel sokak pazarlarını da ziyaret etmelisiniz. Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid), Plaza Mayor Meydanı ve çevresindeki bloklardan biri olan Casa de la Panaderia belediye ve kültür merkezi, Almudena Katedrali, Buen Retiro Parkı, Sabatini Bahçeleri, Real Jardin Botanico Parkı Madrid’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Malasana diye bilinen Plaza del Dos Mayo geleneksel sangria ve danslar eşliğinde Madrid gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz yerdir.
Madrid’den günü birlik Toledo ve El Escorial turlarına da çıkabilirsiniz.
İspanya Turları sırasında Müslüman Kuzey Afrika etkilerini görebileceğiniz, Moor kültürünü yaşayacağınız Madrid, Cordoba, Granada, Ronda, Seville rotasıdır. Cordoba, Cordova yada Kurtuba şehrine tarihi Roma köprüsünden geçerek gireceksiniz. Andalusia bölgesinin hem Roma hem Endülüs Emevi etkilerini taşıyan bu şehrinde, Cordoba cami-kilisesi, Cordoba Kasr’ı (Alcazar de los Reyes Cristianos)gibi büyük kamu binalarını Calleja de las Flores gibi geleneksek dar sokakların kesişim noktalarında bulabilirsiniz. Granada şehri Endülüs eserlerinin en değerlilerinden El Hamra (Alhambra) Sarayı’na ev sahipliği yapar. Saray; Alcazaba surları, Nasrid Sarayı (Palacio Nazaries) ve bahçeleriyle ünlü Yazlık Saray (Generalife) diye 3 bölümden oluşmuştur. Granada Katedrali, Saint Jerome manastırı, Federico Garcia Lorca Parkı, tarihi Albayzin bölgesi görülmesi gereken yerlerdir. Ronda şehri, Guadalavin Irmağı’nın yarattığı El Tajo Kanyonu tarafından ikiye bölünür. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan 3 köprü vardır; Roma Köprüsü (Puento Romano yada Puente San Miguel), Eski Köprü yada Arap Köprüsü (Puente Viejo yada Puento Arabe) ve Yeni Köprü (Puento Nuevo). Andalusia bölgesinin başkenti olan Seville şehrinde Seville Kasr’ı (Reales Alcazares de Sevilla), Seville Aziz Mary Katedrali (Catedral de Santa Mariade la Sede) ve La Giralda Kulesi, Casa Lonja de Mercades binasında bulunan ve UNESCO Dünya Mirası olan İspanya İmparatorluğu Amerika ve Filipinler Arşivleri, San Telmo Sarayı’nın bahçesi olarak inşaa edilmiş olan Maria Luisa Parkı ve Kraliçenin Dikiş Kutusu (Costurero de la Reina) binası, Seville Arkeoloji Müzesi e bu kadar tarihten sıkılanlar için La Encarnacion Meydanı’nda bulunan ve Jürgen Mayer – Hermann tasarımı olan Metropol Parasol yapısını ve Isla Magica Parkı mutlaka ziyaret edilmelidir.
İspanya Turları için bir başka bir tur rotası da, Madrid, Valencia, Barcelona, Pireneler, San Sebastian, Bilbao, Logrono, Madrid’dir.
Valencia modern bir metropol ile tarihi bir şehrin karışımıdır. Akdeniz kıyısının bu hareketli şehrinde Carmen mahallesinin Arnavut kaldırımı sokaklarında Canovas del Castillo meydanındaki teraslar eğlenebilir, Malvarossa plajındaki yemek ve eğlence mekanlarında gece hayatını keşfedebilirsiniz. Turia Nehrinin taşama yatağında kurulan ve L’Hemisferic Planetoryumu, L’Oceanografic Akvaryumu, Prens Felipe Bilim Müzesi (El Museu de les Ciencies Principe Felipe), Kraliçe Sofia Sanat Merkezi (El Palau de les Arts Reina Sofia), L’Agora spor ve konser sahası, L’Umbracle Bahçesi ve El Pont de L’Assut de L’Or Köprüsü yapılarından oluşan, Sanat ve Bilim Şehrini mutlaka görmelisiniz. Ibiza Adasına yapacağınız bir feribot yolculuğu ile adanın hareketli gece hayatının ve plajlarının tadını çıkarabilirsiniz.
Barcelona tam bir açık hava sergisidir. Gotik mahallelerin labirentimsi sokaklarının arasından çıkan Kutsal haç ve Aziz Eulalia katedrali ve Santa Maria del Mar kilisesi gibi yapıların etkisi artar. Barcelona’nın simgesi olmuş Antoni Gaudi binaları Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell ve Palau Güell, Casa Mila yada La Pedrera, Casa Batlo, Casa Calvet, Casa Vicens mutlaka görülmesi gereken eserlerdir.
Pirene sıradağlarının doğal manzaraları, flora ve faunası içerisinde kaybolup yerel bir çiftlik evinde konaklayıp saflığın tadını çıkarabilirsiniz.
San Sebastian’a vardığınızda feniküler ile Igueldo Tepesine çıkıp manzarayı seyretmeye ve yerel Bask sanatçısı Eduardo Chillida’nın Rüzgar Tarakları heykellerini görmeye vakit ayırmalısınız. Ulia, Adarra, Urgull gibi tepelere yapacağınız doğa yürüyüşleri ödüllendirici manzaralar ile gününüzü renklendirecektir. Şehrin deniz ile buluştuğu La Concha plajı yaz kış ziyaret edilebilir. Maria Cristina Köprüsü, Aziz Mary Bazilikası ve İyi Çoban Katedrali gibi tarihi binalarda görülmeye değer mekanlardır.
Bilbao’ya gitmek için, mimar Frank Gehry’nin tasarladığı Guggenheim Müzesi tek başına yeterli sebeptir ama siz yine de Mallona Merdivenlerini tırmanıp, Etxebarria Parkından şehri tepeden görün. Begona Bazilikası, Casco Viejo, Plaza  Nueva, Zubizuri Köprüsü gibi birçok yer sizlerin ziyaretini bekliyor.
Logrono tam bir gurme şehridir, tam merkezde 4 mahallede 50 tapas dükkanı yan yana siz bekliyor.
İspanya’da yapılabilecek bir tur da Pamplona’da Boğa Koşusu’na katılmak ve güreşi izlemektir.

9. İspanya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
İspanya Turları sırasında ilgi alanınıza göre; İspanya’da flamenko gösterileri izleyebilir, yemek yapma dersleri alabilir, şarap yapımı ve tadımı (degustasyon) gezilerine çıkabilirsiniz. Eğer daha maceracıysanız rafting, rappelling, kürekli sörf, sörf , dağ bisikleti, kano, deniz kanosu (kayaking), trekking, dağcılık, 4×4 araçlarla kumul gezileri, gökyüzü dalışı (paraşütle atlama), bungee jumping yapabilirsiniz. Hayvanları seviyorsanız, flora ve faunayla iç içe olacağınız atlı geziler, doğa ve orman yürüyüşleri, kuş gözlemi yapabilir ve deniz su altı canlılarını görmek için de tekne gezileri, şnorkel ve tüplü skuba dalışı (scuba) yapabilirsiniz. Sadece rahatlamak istiyorsanız kaplıca ziyaretleri yada Arap banyosu, hamam seanslarına katılabilirsiniz… İspanya’da herkese uygun bir eğlence bulunur!

10. İspanya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

İspanya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz
 İspanya turu seçenekleri için burayı tıklayınız: İspanya Turları

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!