İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: İzlanda Turları

10 Soruda: İzlanda Turları

İzlanda Turları

İzlanda Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. İzlanda Nerededir?
Norveç ile Britanya adasının ortasında, Arktik ve Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan bir Avrupa ülkesidir. Başkenti ülkenin popülasyonun neredeyse yarısının yaşadığı Reykjavik’tir.

2. İzlanda T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarında ülkeye giriş için Shengen vizesine tabidir. Ülkenin para birimi Krondur (ISK).

3. İzlanda’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Halkın kökleri İskandinav ve Kelt köklere dayanır. Anadil İzlandacadır. İngilizce ve Danca da ülkede konuşulan en yaygın dillerdendir. Ülkenin tamamına yakını Hristiyan inancına bağlı görünse de, dünyada din konusunda baskıcı olmayan, halkın pek çoğunun agnostik ya da ateist yaşam sürdürdüğü nadir ülkelerdendir.

4. İzlanda’da iklim nasıldır?
Genellikle soğuk okyanus iklimi görülür. Ülkede yaz sezonu Mayıs sonu – Eylül başı arasıdır. Bu dönemde güneş neredeyse 24 saat kendini gösterir. Yine de yazın ortasında ısıtmayan bir güneş ve bulutlu bir havayla da karşılaşmak mümkündür. Kış dönemi ise uzun geceler ve kar fırtınaları dönemidir. Yine de kuzey ışıkları Aurora Borealis’i temiz gökyüzünde görme şansını yakalayabileceğiniz nadir ülkelerden birisidir.

5. İzlanda kültürü nasıldır?
İskandinav etkileri yoğun olarak kültürü etkilemiştir. Güçlü bir edebiyata sahip ülkede okur yazarlık oranı oldukça yüksektir. Yapılan pek çok araştırmada, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında gösterilmiştir. Toplum, cinsiyet eşitliğine ve insan haklarına oldukça önem verir. Yüksek yalıtım için yapılan üzeri çimle kaplı torf evleri ülkenin geleneksel yapılarına örnektir. Değişkenlik gösteren, çok çeşitli müzik kültürüne sahiptir.

6. İzlanda mutfağı nasıldır?
Kuzu eti, balık ve süt ürünleri ülke mutfağının en önemli elemanlarıdır. En bilinen yemekleri Hakarl ve özel günlerde servis edilen Porramatur’dır.

7. İzlanda’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
İçinde hala aktif yanardağlar barındıran volkanik bir yapıya sahiptir. Avrupa kıtasının en uzun şelaleleri ve buzulu ülke topraklarındadır. Ülkedeki buzul oranı ülkenin %10’unu kaplar. Yatıştırıcı termal havuzlar, büyüleyici kuzey ışıkları, köpüren çamur kaynakları, lavlar ve yemyeşil ovaları ile ateşin ve buzun bir arada olduğu özel bir doğaya sahiptir.

İzlanda atı ve İzlanda köpeği gibi ülkede evrimlenen özel hayvan cinsleri vardır. Karada vizon, kutup tilkisi, tavşan, geyik ve onlarca kuş türü, denizde yunus balığı, balina, fok balığı ve yüzlerce balık türü yaşamaktadır.

8. İzlanda Turları sırasında İzlanda’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Hareketli ve sıcak şehir hayatıyla bilinen başkent Reykjavik, Blue Lagoon (Mavi Göl) Jeoterman Spa’sı, UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Thingvellir Milli Parkı, Gullfoss şelalesi Jökülsar Lagoon ve buzulu İzlanda Turları sırasında mutlaka görüşmesi gereken yerlerdendir.

9. İzlanda Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
İzlanda Turları sırasında yapılabilecek ana aktiviteler buzul yürüyüşleri ve doğa turlarıdır. Bunun dışında ata sürme, su kayağı, termal kaynaklarda vakit geçirme, siyah kumlu plajları görme, mağaracılık ve kuş gözlemi yapılabilecek aktiviteler arasındadır.

10. İzlanda Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

İzlanda’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz İzlanda turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!