İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Kenya Turları

10 Soruda: Kenya Turları

Kenya Turları
Kenya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Kenya Nerededir?
Hint Okyanusu kıyısında bir Doğu Afrika ülkesidir. Nairobi, ülkenin hem başkenti hemde en büyük şehridir. Etiyopya, Güney Sudan, Somali, Tanzanya ve Uganda, ülkeye komşu olan ülkelerdir.

2. Kenya T. C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T. C. vatandaşları vizeye tabidir. Vize havalimanında kolayca alınabilir. Para birimi ‘Kenya Şilini’ (KES)dir.

3. Kenya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Kikuyular ülkedeki en büyük etnik grubunu oluşturur. Güneyde Masailer ve Samburular, Luhyalar, Luolar, Kalenjinler, Kambalar ve Kisiiler ise ülkedeki diğer etnik gruplardır. Ana dil Swahili ve İngilizcedir. Ülkenin %50den fazlası Hristiyandır.

4. Kenya’da iklim nasıldır?
Tropikal bir iklime sahiptir. Ülkede genelinde iki yağmur sezonu görülür. ‘Uzun Sezon’ Nisan – Haziran arası, ‘Kısa Sezon’ ise Kasım – Aralık arasıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Nairobi’nin yüksek bölgelerine Kenya Turları için gelecek ziyaretçilere onları sıcak tutacak kıyafetler tavsiye edilir.

5. Kenya kültürü nasıldır?
Ülkede birbirinden farklı pek çok yerel kültür ve yerel müzik görülür. Kültürü, ortak konuşulan Swahili dilinin etkileriyle de Uganda ve Tanzanya ile benzerlik gösterir.

6. Kenya mutfağı nasıldır?
Yemekler bölgesel olarak değişiklik gösterir. Ugali ve Sukuma Wiki, ülke mutfağının  en popüler yemeklerindendir.

7. Kenya’daki doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Ülke, çok geniş olmayan topraklarına dağlar, çöller, plajlar ve mercan kayalıkları ve Afrika’nın en iyi vahşi yaşam hayatının örneklerini sığdırmış, özel bir ülkedir. Çarpıcı manzaraları, Kakamega yağmur ormanlarından Mt Kenya Ulusal Parkı boyunca Hint Okyanusu plajlarına, Masai Mara’nın meralarından Jade denizine uzanan çöllere, Büyük Rift Vadisinden Hell’s Gate Ulusal Parkı’na uzanır.
Afrika safarilerinin vazgeçilmezi, Büyük Beşli olarak bilinen; Aslan, Fil, Bufalo, Leopar ve Gergedan’ı vahşi doğada görmek mümkündür. Büyük Beşli dışında ülkedeki vahşi yaşamda Otçullardan; Antilop, Zürafa, Hipopotam ve Yırtıcılardan; Çita, Sırtlan ve Çakal popülasyonlarına rastlanır.

8. Kenya Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Ülkede görülecek en önemli yerler arasında milli parklar Nakuru Gölü, Serengeti, Masai Mara ve Amboseli Milli Parkları vardır. Yüzlerce çeşit sürüngeni barından Yılan Parkı ve Ulusal Müze de oldukça popüler ziyaret noktalarıdır.

9. Kenya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Yapılabilecek ana turistik aktivite safaridir. Safari, ülke turizminin önemli bir kısmını kapsar. Çünkü ülke toprakları aslanlar, filler, leoparlar ve antilopların göç rotasıdır ve dünyada kuş gözlemciliği için ilk beş yerlerden biridir. Ayrıca vahşi yaşam gözlemi, tüple ve şnorkelle dalış, tekne turları, su kayağı, sörf, yüzme, sıcak hava balonu turu, Bebek filler yetimhanesi ziyareti ve daha pek çok aktiviteyi yapmak mümkündür.

10. Kenya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Kenya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Kenya turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!