İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Kosta Rika Turları

10 Soruda: Kosta Rika Turları

Kosta Rika Turları

Kosta Rika Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Kosta Rika Nerededir?
Orta Amerika’dadır. Başkenti San Jose’dir.

2. Kosta Rika T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarından vize istememektedir. Para birimi Kolon (CRC)dir.

3. Kosta Rika’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
İspanyol ve Avrupa kökenli beyaz halk ülkedeki etnik grupların başını çeker. Komşu Orta Amerika ülkelerinden pek çok göçmen de ülkedeki diğer etnik grupları oluşturur. Ülkedeki yerlileri kendilerini Tico olarak adlandırır. Resmi dilin İspanyolca olduğu ülkede yer yer Mekatelyu, Bribri, Patois gibi yerel diller de konuşulmaktadır. Halkın %70’den fazlası Hristiyandır.

4. Kosta Rika’da iklimi nasıldır?
Genel olarak tropikal bir iklim vardır. Ama yine de bölgelere göre iklim çeşitliliği görülür. Mayıs – Kasım arası yağmurlu, Aralık – Nisan arası kuru sezondur.

5. Kosta Rika kültürü nasıldır?
Eski bir İspanya sömürgesi olan ülke kültürel olarak İspanya’dan oldukça etkilenerek şekillenmiştir. Çok zengin olmayan halkın sakin tavrı ve ülkedeki barışçıl demokrasi atmosferi ile Kosta Rika, Orta Amerika’nın İsviçre’si olarak adlandırılabilir.

6. Kosta Rika mutfağı nasıldır?
Mutfağı taze meyve-sebze ağırlık, lezzetli ve oldukça hafif olmasıyla bilinir. Pirinç ve siyah fasulye ülkede üç öğüne kadar servis edilebilen, ağırlıklı kullanılan malzemelerdir. Pirinç ve siyah fasulyenin soğan ve biberle karıştırılıp servis edildiği bir kahvaltı türü olan Gallo Pinto ülkenin milli yemeği olarak geçmektedir.

7. Kosta Rika’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Çok çeşitli eko sistemleri barındıran ülkede bataklıktan tropik yağmur ormanlarına, dağlardan plajlara pek çok doğal yapı bulunur.Yaban hayatı diğer ülkelere göre oldukça zengindir. Ülkede tembel hayvan, parlak renkli ağaç kurbağaları, tapir, jaguar ve pek çok egzotik hayvan türüne rastlanır. ABD’deki kuş türlerinin iki katı kadar çeşitliliğe tek başına sahip olan ülke, egzotik kuş türleri ile kuş gözlemcileri için adeta bir cennettir. Aynı zamanda Dev Morpho Kelebeğinin ana vatanı olan ülkedeki kelebek türü sayısı Afrika’nın tamamındaki tür sayısından fazladır.

8. Kosta Rika’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Hacienda Baru Vahşi Yaşam Barınağı, Parco National Palo Verde, Santa Elena Rezervi, Arenal Volkanı, Heliconia Adası, Venado Mağaraları, Llanos de Cortes Şelalesi, Tru Ba Ri Tropik Parkı, Reserva Biologica Durika, Santa Elena Bulut Ormanı Rezervi ve kaplıcalar ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Kosta Rika Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Kosta Rika Turları sırasında rafting, rappelling, kürekli sörf, dağ bisikleti, sörf, kaplıca ziyareti, doğa yürüyüşleri, su kaplumbağaları koruma gönüllülük aktiviteleri gibi aktiviteler yapılabilir.

10. Kosta Rika Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Kosta Rika’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz
 Kosta Rika turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!