İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Küba Turları

10 Soruda: Küba Turları

Küba Turları

Küba Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Küba Nerededir?
Karayiplerde bir ada ülkesidir. Başkenti Havana aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir.

2. Küba T. C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarında vize istemektedir. Para birimi Küba Pezosu (CUP)dur.

3. Küba’da etnik gruplar,dil ve din nasıldır?
Ülkede koloni döneminden ve farklı milletlerden gelen göçmenlerin yaptığı evliliklerden kaynaklı bir etnik grup zenginliği vardır. Ülkenin yarısından fazlası Hristiyandır. Anadil İspanyolcadır.

4. Küba’da iklim nasıldır?
Dağlık kesim dışında ülkede, yarı tropikal ve ılıman bir iklim görülür. Ortalama sıcaklıklar 21 – 27 derece arasında değişir.  Denizden gelen rüzgar ve esintiler kıyı kesimlerini daha yaşanabilir bir sıcaklıkta tutar. Yağmur sezonu Mayıs – Ekim arasıdır. Ağustos – Ekim arası ülkenin doğu kıyısında ekonomik kayıplar getiren kasırgalar görülür.

5. Küba kültürü nasıldır?
İspanyol, Afrika, Fransız ve Asya etkileriyle oluşan zengin bir kültüre sahiptir. 1959 Küba Devrimi, ülke kültürünü etkilemiş en önemli faktörlerdendir. Ülke toprakları pek çok özgün müzik tarzının doğum yeridir. Hareketli ritmleriyle Danzon, Son, Bolero, Mambo ve Cha Cha bu topraklarda doğmuş dünyaca bilinen müzik tarzlarıdır.

6. Küba mutfağı nasıldır?
Ülke mutfağı İspanyol ve Afrika mutfaklarının Karayip lezzetleriyle birleşmesinden oluşur. Yemeklerde tropikal meyve sebzelerin kullanımı yaygındır. Boliche, ülkede oldukça popüler bir yemektir.

7. Küba’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Adada geniş bir kırsal alan, az sayıda tepe ve plato çeşitli vardır. En yüksek dağ 1,947 metreyle Pico Turquino’dır. Ülkenin batısında Cordillera de Guaniguanico ve ülkenin güney bölgesinde Sierra del Escambray dağları vardır. En yüksek dağ grubu olan Sierra Maestra dağları, doğu kıyı noktasından hemen sonra yükselir. Nehirler genellikle kısadır ve yer altından geçer. Ülkede 40 metreye kadar büyüyen dev palmiyeler görülür. Dünyanın en küçük kurbağası ve kuşu, ülke topraklarında görülmüştür. Doğasında 300 kadar kuş türü, 500’den fazla balık türü, 59 memeli türü mevcuttur.

8. Küba’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Ülkede UNESCO kültür mirası listesinde bulunan pek çok yer vardır. Havana’daki Habana Vieja tarihi şehir merkezi, Trinidad’daki eski şehir ve şeker fabrikaları, Santiago de Cuba’daki San Pedro de la Roca del Morro surları ve Fransız kahve tarlaları harabeleri ile Desembarco del Granma Ulusal parkı ülkede görülmesi gereken yerlerdendir.

9. Küba turu esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Ülkede yapılabilecek ana aktiviteler kültür gezileri ve su sporlarıdır. Tüple ve şnorkelle dalış, su altı balık avı, sörf, kano gezileri, trekking, bisiklet, golf, milli parkları ziyaret, doğa yürüyüşleri, şehir turları, salsa kursları yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır.

10. Küba hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Küba’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz
 Küba turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!