İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Meksika Turları

10 Soruda: Meksika Turları

Meksika Turları

Meksika Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1 – Meksika Nerededir?
Amerika’nın kuzeyinde bulunan ülkenin başkenti Meksiko (Ciudad de México)dur. ABD, Guatemala ve Belize ile sınır komşusudur.

2 – Meksika T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşları ülkeye giriş için vizeye tabidir. ABD vizesi olanlar bu vizeyi Meksika’ya giriş için de kullanabilir. Para birimi Meksika Pesosu (MXN)dir.

3 – Meksika’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülke halkı, topraklardaki ilk medeniye olan Olmec’lerden, İspanyol sömürgesinden önceki son medeniyet olan Azteklere pek çok kökene sahiptir. Etnik gruplar İspanya sömürgesi ve dış göçler ile şekillenmiştir. Dünya üzerinde anadil olarak İspanyolca konuşulan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir. Resmi bir din kavramı olmayan ülkenin %90’a yakını Katolik’tir.

4 – Meksika’da iklim nasıldır?
İklim tropik iklimden çöl iklimine çeşitlilik gösterir. Öne çıkan sezonlar kuru ve yağışlı olmak üzere iki ana sezondur. Yağış sezonu Eylül – Ekim arasıdır. Yılın geri kalanında kuru sezon görülür ve yağış yok sayılacak kadar azdır.

5 – Meksika kültürü nasıldır?
Aztek ve Maya uygarlıklarının vatanı olan ülke, İspanyol koloni döneminden etkilenmiştir. Konum olarak kuzeyde kalmasına rağmen kültür bakımında bir Latin Amerika ülkesidir. Meksikalılar, halk kültürüne bağlı bir millettir. Meksika Devrimi kültürü pek çok yönden etkilemiştir.

6 – Meksika mutfağı nasıldır?
Ülke mutfağı, Azteklerden İspanyol koloni dönemine kadar etkileşimler ile zenginleşmiştir. Temel malzemeler mısır, fasülye, biber, et çeşitleri, ot ve baharat türleridir. Meksika mutfağı UNESCO Soyut Kültür Mirasları listesindedir. Taco ve Burrito ülke mutfağının dünyaca bilinen iki örnektir.

7 – Meksika’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Ülkede tropik yağmur ormanlarından kurak çöllere, bereketli vadilerden karlı dağlara. zengin lagünlerden volkanlara pek çok doğa örneği görülür. Kuzey Amerika’nın en büyük 3. tepesi Pico de Orizaba ülke topraklarındadır. Kaktüs bitkisi ülkenin sembolü sayılabilecek bir bitkidir. Aynı zamanda çikolata, Avakado gibi bitkilerin ilk görüldüğü ülkelerdendir. Hayvan çeşitliliğinde ise dünyanın neredeyse %12’sini kapsar. Sürüngen çeşitliliğinde ise dünyada bir numaradır. Jaguar, Meksika kurdu, balina, yunus balığı, yarasa gibi pek çok tür ülkede görülen memeli türlerindendir.

8 – Meksika’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Tarih ve kültürün harika bir kombinasyonu olan ülke, Teotihuacán piramitlerinden harika Maya tapınaklarına görülmesi gereken pek çok arkeolojik yapıya sahiptir. Mayaların günümüze bıraktıklarından biri olan Yucatan eyaleti, Dünyanın yedi yeni harikasından Antik Maya kenti Chichen Itza, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Sian Ka’an Doğa Koruma Alanı, İspanya koloni döneminden kalma şehirler, 3 parçalı yapılar ve taş kiliseler Meksika Turları sırasında mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılarındandır. Modern Meksika ise size Diego Rivera ve Frida Kahlo gibi önemli ressamların işlerinin de olduğu başarılı müzeler ve galeriler sunar.

9 – Meksika Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Meksika Turları sırasında yapılabilecek ana aktiviteler kültür gezileri ve doğa aktiviteleridir. Ülkeyi ziyaret edenler Chichen Itza, Maya Piramitleri gibi arkeolojik bölgeleri ziyaret edebilir, müzeler gezebilir, Azteklerden kalma bir gelenek olan Ölüler Günü festivaline katılabilir, plajlarda vakit geçirip pek çok deniz aktivitesi yapabilir.

10 – Meksika Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Meksika’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Meksika turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!