İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Namibya Turları

10 Soruda: Namibya Turları

Namibya Turları
Namibya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Namibya Nerededir?
Afrika’nın güneyinde yer alır. Windhoek ülkenin başkenti, Angola, Botswana, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Zambiya ülkenin komşularıdır.

2. Namibya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarının ülkeye giriş için vizeye ihtiyacı vardır. Para birimi Namibya Doları (NAD)’dır.

3. Namibya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Farklı etnik kökenler aynı topraklarda yaşamaktadır. En belirgin etnik gruplar Ovambo, Kavango, Herero/Himba, Damara, melez ırk, Güney Afrikalı-Alman-İngiliz kökenli Beyaz Namibyalılar, Nama, Caprivian, Botswana’da da görülen Bushmen ve Tswana gruplarıdır. Halkın yarısını Ovambo’lar oluşturur. Bantu kökenli Ovambo’lar ülkenin kuzey kesiminde yaşar. Resmi dili İngilizce olan ülkede Afrikaanca, Almanca ve yerel kabile dilleri de konuşulmaktadır. Almanya sömürge dönemindeki misyonerlik dolayısıyla ülkenin %90’a yakını Hristiyandır. Halkın geriye kalan kısmı yerel dinlere inanır. Ülkede Müslümanlık yok denecek kadar azdır.

4. Namibya’da iklim nasıldır?
Yılın neredeyse 300 günü parlayan güneş ile Dünyanın en güneşli ülkelerinden biridir. Haziran-Ağustos arası kış dönemidir. Yağmurlu dönemler yaz döneminde görülür. Kısa yağmurlar Eylül-Kasım, uzun yağmurlar Şubat-Nisan arası görülür. Ülkede kar en son 2011 yılında görülmüştür.

5. Namibya kültürü nasıldır?
Ülke toprakları Almanya tarafından ‘Südwestafrika’ olarak kolonize edilmiştir. Koloni dönemi boyunca pek çok Namibya kabilesi katledilmiş ya da yerinden edilmiştir. Sonrasında ülkedeki Güney Afrika Cum. müdahalesi ile ülke kültürel olarak Alman – İngiliz kültürlerinden etkilenmiştir. 1990’da bağımsızlığını kazanan ülkede, kabileler kendilerine has kültür ve yaşam şeklini sürdürmeyi başarmıştır. Ülkedeki bazı kabileler hala göçebe ve avcı kültürü devam ettirmektedir. Alman, Portekizli ya da İngiliz köklere dayanan Beyaz Namibyalılar diye bilinen etnik grup, Afrika Avrupa melezi bir kültüre sahiptir.

6. Namibya mutfağı nasıldır?
Ülke mutfağı yerel kabilelerin yemek pişirme teknikleri ve İngiliz, Afrikaan ve Alman etkilerle şekillenmiştir. Yerel kabileler mutfağında meyve, yemiş ve sebze kullanır. Avcılık yerel halkın gıda tüketiminde önemli bir faaliyettir. Timsah etinden bufalo etine pek çok vahşi hayvan yerel kabilelerce pişirilir. Alman kökenli mutfakta klasik bira ve schnitzel’e rastlanır.

7. Namibya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Dünyanın 34. büyük ülkesi olan Namibya 5 önemli coğrafik bölgeye ayrılır: Merkez, Namib Çölü, Büyük Escarpment, Bushveld ve Kalahari Çölü. Dünyanın en büyük kum tepelerine sahip Namib Çölü, ülkeye adını veren çöldür. Ülke aynı zamanda, alt Sahra Afrika’sının en az yağış alan ülkesidir.
Ülkede türü tehlikede olan canlılar Afrika Yaban  Köpeği, Siyah Gergedan, Oribi ve Puku Antilopudur. 115 tür balık, 664 tür kuş, 250 tür sürüngen, 200 tür memeli bulunur.

8. Namibya’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Meşhur Namib ve Kalahari Çölleri, Dune 45 kum tepesi, Fish River Canyon, Etosha Milli Parkı, Sossusvle kil karteri, Lüderitz ve Swakopmund şehirleri, Kaokoveld Çölü, Himba kabilesinin yaşadığı Opuwo bölgesi, Duwisib Kalesi, Philips Mağarası Namibya Turları sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Namibya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Namibya Turları sırasında ülkedeki kabileleri ve geleneklerini öğrenebileceğiniz kültür gezileri, Namib çölü üzerinde balon turu, yürüyüş turu, çölde kum kayağı, yunusbalığı cruise turu, sky diving, quad biking, kanyon gezileri gibi aktiviteler yapılabilir.

10. Namibya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Namibya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Namibya Turları için burayı tıklayın!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!