İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Nepal Turları

10 Soruda: Nepal Turları

Nepal Turları
Nepal Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Nepal Nerededir?
Çin ve Hindistan arasında konumlanmış bir Orta Asya ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Kathmandu’dur.

2. Nepal T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarında vizeye tabidir. Vize ülkeye girişte temin edilebilir. Para birimi Nepal Rupisi (NPR)dir .

3. Nepal’de etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Pek çok etnik gruba ev sahipliği yapan ülkede başta Gurkalar olmak üzere, Sherpa, Khas ve Mongoloid olarak bilinen etnik gruplar çoğunluktadır. %80’den fazlası Hindu olan ülke halkı, dini inançlarda bölgesel olarak farklılık gösterir. Ülkedeki resmi dil, Nepali’dir.

4. Nepal’de iklim nasıldır?
Nepal hakkındaki ilginç bir gerçek, ülkeye seyahatin tavsiye edilmediği bir dönem olmamasıdır. Dünyanın en yüksek ülkesi olarak ‘Dünyanın Çatısı’ diye adlandırılan ülkede iklim bölgesel olarak değişiklik gösterir. İlkbahar, yaz, muson, sonbahar ve kış olmak üzere 5 mevsim sezonu görülür. her 1000 m. yükseklikte sıcaklık ortalama 6 derece düşmektedir. Terai denilen vadi bölgesinde yaz sıcaklıkları 37 derece ve üzeridir. Kışın ise 7 ve 23 derece arasıdır. Dağlık bölgelerde kış dereceleri 0’ın altına düşebilir. Kathmandu vadisi yazın 19 – 35 derece, kışın 2 – 12 derece sıcaklıklarıyla ülkenin iklimi en sakin olan bölgesidir. Himalayalar Orta Asya’dan gelen soğuk rüzgarlara karşı adeta bir bariyer görevi görür. Ülkedeki yağışların %80’i muson dönemi olan Haziran – Eylül arası görülür. Trekking için en iyi dönem bahar dönemleridir.

5. Nepal kültürü nasıldır?
İnançlar, ruhani kahramanlar, Hindu ve Budist inanışlar, kültürü oldukça etkileyen unsurlardır. Dünyaca meşhur Tandava dansının ilk defa Himalayalarda performe edildiğine inanılır. Her sene Buda ve Lord Shiva adına festivaller ve kutlamalar yapılır. Ülkenin en uzun festivali ‘Şeytanları Yenme Günü’ olarak kutlanan Dasain festivalidir.

6. Nepal’ mutfağı nasıldır?
Aromalı ve pratik bir mutfaktır. Tarçın, sarımsak, biber, kimyon, chili, kişniş, hardal yağı, sığır tereyağı gibi malzemeler yemeklerde sıkça kullanılır. Ülkenin en bilinen yemeklerinden diri Dal Bhat’tır.

7. Nepal’de doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Dünyanın en yüksek noktası olan Everest’e ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en yüksek ülkesi Nepal, Terai vadi bölgesi, Tepe bölgesi (alt Himalaya) ve dağlık Himalaya bölgesi olmak üzere 3 kademedir. Alt tropikal Terai ormanlarından Himalaya arktik bölgesine uzanan doğasındaki iki doğal alan UNESCO Doğa Mirasları listesindedir; Chitwan Milli Parkı ve Milli Parkı.
Vahşi doğasında Asil Bengal kaplanı, kar leoparı, Tibet tilkisi, Bengal ejderi, tek boynuzlu gergedan gibi hayvanlara rastlanır. Kathmandu vadisinde 850 adet kuş türü yaşamaktadır.

8. Nepal Turları sırasında Nepal’de görülmesi gereken yerler nelerdir?
İçinde pek çok tapınak, kültür örneği, zanaat örneği barındıran antik Newa şehri Bhaktapur, Janaki Mandır tapınağı, Chitwan ve Bardia Milli Parkları, Pashupatinath tapınağı, fil yıkama törenleriyle bilinen Sauraha ve Himalayalar Nepal Turları sırasında kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

9. Nepal Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Nepal Turları sırasında yapılabilecek ana aktiviteler Himalaya tırmanışı, kültür gezileri ve trekkingdir. Milli Park ziyaretleri, şehir turları, doğa yürüyüşleri ve vahşi yaşam gözlemleri Nepal Turları sırasında yapılabilecek diğer aktivitelerdendir. Dasain ve Shiva Raatri festivalleri ülkede katılınabilecek dini festivaller arasındadır.

10. Nepal hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Nepal’e Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Nepal turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!