İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Peru Turları

10 Soruda: Peru Turları

Peru Turları

Peru Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Peru Nerededir?
Güney Amerika’nın batı tarafında yer alır. Başkenti Lima’dır. Brezilya, Bolivya, Ekvador, Kolombiya ve Şili, ülkeye komşu ülkelerdir.

2. Peru T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Para birimi nedir?
T.C. vatandaşlarından vize istememektedir. Para birimi Nuevo Sol (PEN)dir.

3. Peru’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Dünyada nüfusun çoğunluğunu Kızılderili halkın oluşturduğu 3 ülkeden biridir. Kızılderilileri dışındaki diğer etnik gruplar arasında Mestizo diye bilinen melez halk ağırlıktadır. Ülkenin %90’dan fazlası Hristiyandır. Ülkede etnik kökenler dolayısıyla doğa dinlerine de inanılır. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır.

4. Peru’da iklim nasıldır?
Ülkede 3 ana iklim bölgesi görülür; doğuda tropik Amazon Yağmur Ormanı, batıda kurak kıyı çöl bölgesi ve ülkenin tam ortasındaki And Dağları yüksek bölgesi. Ülkenin ortası olan And bölgesinde kuru sezon Haziran’dan Ağustos’a kadar, Nemli sezon ise Eylül’den Mart’a kadar sürer. Yağmur ormanları devamlı yağış almasına rağmen, Haziran – Eylül arası kurak bir periyoda girer. Kurak kıyı bölgesinde ise sıcak aylar Eylül – Mart arasıdır.

5. Peru kültürü nasıldır?
Yoğun olarak İspanya – Amerika Yerlileri karışımı bir etki görülür. Ülkenin yüksek orta bölgesinde kozmopolit bir yapı varken, alçak bölgelerde kırsal bir kültür vardır. Tarihi İnka medeniyetinin ve Peru Kızılderililerinin kültüre etkisi büyüktür. Ülkedeki en bilinen enstruman, kökleri İnka uygarlığının öncesine dayanan panflüt, sikudur.

6. Peru mutfağı nasıldır?
Bir çok farklı lezzetten oluşan ülke mutfağı göçmenler aracılığı ile, İspanyol – Arap, Çin ve Afrika mutfaklarıyla zenginleşmiştir. Patates, fasulye ve acı biber gibi birçok sebze ilk defa ülkenin de içinde bulunduğu And Bölgesinden Dünyaya ihraç edilmiştir. Peru’da 150’den fazla patates çeşidi bulunmaktadır. Peru’nun milli yemeği Ceviche, Peru Amazonlarındaki ana yemeklerden biri ise Juane’dir.

7. Peru’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Ekolojik anlamda oldukça zengindir. Dünyanın en uzun nehirlerinden biri olan Amazon Nehri’de ülkedeki And Dağlarından geçer. Doğasındaki çeşitlilik kurak çöl kesiminden yüksek dağlık kesme ve tropik yağmur ormanı kadar uzanır.

Ülkede vahşi yaşam, Pasifik okyanusu ve Amazon ormanı aracılığı ile zenginleşir. Pek çok kuş, memeli ve sürüngen türüne rastlanır. Puma, jaguar, gözlüklü ayı, nehir yunusları gibi seyrek rastlanan hayvanlar ülkede yaşamaktadır. Pasifikte ise pek çok balık türü, köpekbalığı ve balina yaşamaktadır.

8. Peru’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Güney Amerika’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan İnka Antik Kenti Machu Picchu, ülke topraklarındadır. Machu Picchu ve diğer arkeolojik İnka sit alanlarını içinde barındıran Kutsal Vadi ve Nazca çölündeki hala gizemi çözülmemiş, dev betimlemeler halinde çizilmiş Nazca çizgileri mutlaka görülmesi gereken oluşumlardandır. Titicaca Gölü ve göl üzerindeki yerleşimler ve bölge halkı görülmesi gereken unsurlardandır. Amazon ormanı ve nehrinin Peru tarafı ise Peru Turları sırasında görebileceğiniz en önemli doğal yaşam alanıdır.

9. Peru Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Peru Turları sırasında yapılabilecek ana turistik aktivite meşhur İnka yolu yürüyüşüdür. Bunun dışında Lares yürüyüşü, Kültür geziler, Doğa yürüyüşleri, şehir turları, Amazon ormanlarında vahşi yaşam gözlemi, tekne turu, pek çok farklı rotayla bisiklet turları, rafting, yamaç paraşütü de Peru Turları sırasında yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır.

10. Peru Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Peru’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Peru turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!