İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Tanzanya Turları

10 Soruda: Tanzanya Turları

Tanzanya Turları

Tanzanya Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Tanzanya Nerededir?
Afrika’nın Ortadoğu bölgesinde, Ekvator çizgisinin güneyinde yer alır. Dodomo ülkenin başkenti, Darüsselam en büyük şehri ve Arusha en önemli şehirlerindendir. Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Malavi, Mozambik, Ruanda, Uganda  ve Zambiya olmak üzere 9 adet komşu ülkesi vardır.

2. Tanzanya T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Tanzanya’nın para birimi nedir?
T.C. vatandaşları vizeye tabidir. Vizesi, havalimanında alınabilir. Para birimi ‘Tanzanya Şilini’ (TZS)dir.

3. Tanzanya’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Ülkede 100’den fazla etnik grup bulunmaktadır. Ülkedeki en büyük etnik gruplar Bantu kökenli Sukuma ve Nyamwezi gruplarındandır. Ana dil Swahilidir. Ülkenin yarısını Hristiyan ve Müslümanlar oluşturur. Nüfusun geriye kalanı ise yerel dinlere inanır. Ülkeye bağlı Zanzibar Adasını halkının tamamına yakını Müslümandır.

4. Tanzanya’da iklim nasıldır?
Genel olarak Tropikal bir iklime sahiptir. Ülkedeki ‘Uzun Yağmur Sezonu’ Mart, Nisan ve Mayıs döneminde, ‘Kısa Yağmur Sezonu’ Kasım ve Aralık aylarında görülür. ‘Uzun Kuru Sezon’ Haziran – Ekim arası, ‘Kısa Kuru Sezon’  Ocak ve Şubat döneminde görülür.

5. Tanzanya kültürü nasıldır?
Ülkedeki kültür zenginliği Arap etkileri görülen binalardan Çin mozaiklerine kadar uzanarak mimariye de yansımıştır. Rumba ve Geleneksel Afrika Müziği, önemli ağaç oymaları (Makonde) ve Afrika resim sanatının(Tingatinga) önemli temsilcileri, ülkedeki kültür örneklerindendir.

6. Tanzanya mutfağı nasıldır?
Baharat ve Hindistan cevizi sütü yoğun olarak kullanılır. Wali Wa Nazi ve Nyama Choma, geleneksel mutfağın en popüler yemeklerindendir.

7. Tanzanya’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Tanzanya pek çok tuz gölüne ve aktif volkanlara sahiptir. Kuzeyi dağlıktır. Afrika’nın en geniş gölü olan Victoria Gölü, dünyanın en derin ikinci gölü olan Tanganyika Gölü, Afrika’nın en yüksek tepesi olan Kilimanjaro Dağı ve dünyanın en geniş volkanik çöküntüsü olan Ngorongoro Krateri, Serengeti, Zanzibar adası gibi Afrika kıtasının en çekici, vahşi ve egzotik yerleri ülke topraklarında toplanmıştır.  300 tür memeli popülasyon ülkede yaşamaktadır. Tanzanya Turları sırasında, Afrika safarilerinin vazgeçilmezi, Büyük 5li olarak bilinen; Aslan, Fil, Buffalo, Leopar ve Gergedana rastlanır. Büyük 5li dışında vahşi doğada otçullardan; Zebra, Gergedan, Ceylan, Zürafa, yırtıcılardan; Sırtlan, Timsah ve Çakal popülasyonlarına rastlanır. Primatlardan ise Şempanze, Babun türleri görülür.

8. Tanzanya’ da görülmesi gereken yerler nelerdir?
Dünyadaki en eski yerleşim alanlarından ikisi Tanzanya’da bulunmuştur. Bu tarihi yerleşim alanları dışında ülkede görülecek önemli milli parklar ve vahşi yaşam rezervleri; Ngorongoro Koruma Alanı, Selous Safari Safari Rezervi, Tarangire, Manyara Gölü ve Serengeti Milli Parklarıdır. Dünyadaki en önemli baharat üreticilerinden biri olan, Tanzanya’ya bağlı Zanzibar adası da görülmesi gereken yerlerdendir.

9. Tanzanya Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Tanzanya Turları sırasında iki ana turistik aktivite vardır; safari ve tırmanış. Safari, ülke turizminin önemli bir kısmını kapsar. Çünkü ülkede 40 milli park bulunur ve Tanzanya dünya üzerinde en iyi safari deneyimlerine sahip olabileceğiniz bir ülkedir. 8 farklı tırmanış rotasıyla Afrika’nın en yüksek tepesi olan Kilimanjaro Dağı, ülkede tırmanış + trekking sevenlerin buluştuğu en önemli noktadır. Ayrıca Zanzibar adası ziyareti, vahşi yaşam gözlemi, tüple ve şnorkelle dalış, tekne turları, yürüyüş, yüzme, gönüllülük projeleri ve daha pek çok aktiviteyi yapmak mümkündür.

10. Tanzanya Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Tanzanya’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Tanzanya turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!