İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Tayland Turları

10 Soruda: Tayland Turları

Tayland Turları

Tayland Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Tayland Nerededir?
Güneydoğu Asya’da, Hindiçin yarımadasının ortasında yer alır. Başkent Bangkok aynı zamanda ülkedeki en kalabalık şehirdir.

2. Tayland T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Tayland’ın para birimi nedir?
T.C. vatandaşları ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Para birimi Baht (THB) dir.

3. Tayland’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Pek çok etnik gruba sahip bir ülkedeki etnik grup çeşitliliğinin önemli kısmını, ülkenin kuzeyinde dağlarda yaşayan tepe kabileleri oluşturur. Taylar ve Çinli Taylar yoğunluktadır. Ülkenin %95’inden fazlası Budisttir. Resmi dilleri Taycadır.

4. Tayland’da iklim nasıldır?
Turistler tarafından en çok Kasım – Mart ve Temmuz – Ağustos arası olmak üzere 2 farklı dönemde ziyaret edilmektedir. Ülkenin en az yağış aldığı ve sıcaklığın normal düzeyde olduğu dönemi Kasım – Şubat arasıdır. Bu sezon aynı zamanda ülkenin festival sezonudur. En yüksek yağış Temmuz – Ekim arası görülür. Bu dönemde iklim serin ve manzaralar oldukça yeşildir.
Kuzey Tayland Turları için Mart – Mayıs arası sıcak sezon ve Haziran – Temmuz arası az yağışlı dönemdir. Ekvator çizgisine yakınlık yüzünden kuzeydoğu ve orta bölge için ortalamaların 40 dereceye yükseldiği çok sıcak dönem Mart – Mayıs arası dönemdir. Bu dönemde güney Tayland’ın plaj bölgeleri ve adalarının ziyaret edilmesini tavsiye ederiz.

5. Tayland’ın kültürü nasıldır?
Egzotik ve tropikal bir kültüre sahiptir. İnançlar ve yerel özellikler ile harmanlanan Tay kültürü, antik Hint, Çin, Kamboçya ve Güney Asya’dan harmanlanarak modern Tay kültürüne dönüşmüştür. Animizm, Hinduizm ve Budizm’in Tay kültürüne etkisi büyüktür. Erken Tay sanatı yoğun olarak Budist öğeleri barındırır. Tayland’da sayısız Buda resim ve heykelleri görmek mümkündür. Thai Boksu ülkenin dünya çapında meşhur milli sporudur. Ülkede bölgeye göre değişen pek çok yerel dans görülür.

6. Tayland mutfağı nasıldır?
Tayland mutfağı adeta Güneydoğu Asya mutfak geleneklerinin bir karışımıdır. Hafif hazırlanan yemekler güçlü baharatlarla birleşir. Baharat önemlidir. Ülke mutfağını özel kılan ekşi, tatlı, tuzlu ve acı gibi üç ya da dört temel tadın tek bir yemekte birleştirilmesidir. Tom Yam Goong ve Pad Thai, ülke mutfağının meşhur iki yemeğidir.

7. Tayland’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Yerel kabilelerin yaşam alanı olan, ülkenin kuzey bölgesinde şelaleler ve zengin ormanlar, batı kesiminde 7 katmanlı şelale ve tropik ormanlar, Gulf of Siam ve Andaman denizinde ise yüzlerce ada bulunur. Tayland’ın meşhur olduğu bir başka doğa zenginliği ise meyve ve çiçekli ağaç çeşitliliğidir. Bunlardan en simgesel olanı 27,000’den fazla çeşidi ile orkidedir.
Ülke doğasında pek çok egzotik hayvana rastlanır. Bunlardan en ikonik olanı fillerdir. Kaplan, leopar, Malezya ayısı, sambar geyiği, su samuru, gibbon gibi türü tehlikede olan maymunlar, timsah, kertenkele ve sayısız balık türü Tayland’ın vahşi yaşamının bir parçasıdır.

8. Tayland Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?
Hareketli başkent Bangkok,  yüksek dağlara ve pek çok etnik kabileye ev sahipliği yapan Chiang Mai ve gece hayatının merkezi sayılan Pattaya şehirleri dışında ülkede görülmesi gereken pek çok milli park ve ada vardır. Zengin doğasıyla Khao Yai Milli Parkı, ülkenin en yüksek tepesi, şelaleleri ve orkide çeşitleriyle Kuzey Tayland’daki Doi Inthanon Milli Parkı, Kuş gözlemi ve deniz yaşamı örnekleri için popüler olan Sam Roi Yot Milli Parkı, ülkenin batısındaki zengin vahşi yaşam ve tropikal ormanı içine almış Erawan Milli Parkı görülmesi gereken milli parklardır. Phuket, Koh Samui ve Krabi ülkenin en popüler ve görülmesi gereken adalarıdır. Yerel kabileleriyle bilinen kuzey Tayland dağlık kesimi ise turistlerin tercih ettiği güney kesimlere göre daha sakin, farklı kültür örnekleri taşıyan önemli bir bölgesidir.

9. Tayland Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Tayland Turları sırasında diving, kaya tırmanışı, Bangkok’ta Kwai nehrindeki yüzen marketleri ziyareti, fil safarisi, tapınak ziyareti, adalar arasında tekne gezintisi, köpekbalığı bölgesine dalış, kuzey kabileleri ziyareti, trekking, yılan ve timsah eğiticilerinin gösterileri, kano ile mağara keşfi gibi pek çok aktivite yapılabilir.

10. Tayland Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Tayland’a Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Tayland turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!