İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Uganda Turları

10 Soruda: Uganda Turları

Uganda Turları

Uganda Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Uganda Nerededir?
Ekvator çizgisini kesen bir Doğu Afrika ülkesidir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Kenya, Ruanda ve Tanzanya ile komşudur. Kampala, ülkenin başkenti ve önemli bir sanayi şehridir.

2. Uganda T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Uganda para birimi nedir?
T.C. Vatandaşları vizeye tabidir. Vize, sınır kapısından temin edilebilir. Uganda Şilini (UGX) ülkenin para birimidir.

3. Uganda’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?
Bantular’dan Baganda’lar en büyük etnik grubu oluşturur. Basoga, Banyankole, Bakiga, Banyoro, Batooro, Bagisu, Bahima ve kuzeyde Nilotic halkı ülke’deki diğer etnik gruplar arasındadır. Ülkenin %1’lik dilimini Avrupalı, Asyalı ve Arap halk oluşturmaktadır. Çoğunluktaki dini inanç Hristiyanlık, İkinci yaygın din ise İslam’dır. Resmi dili İngilizce olan ülkede Swahili ve Luganda en çok konuşulan diğer dillerdendir.

4. Uganda’da iklimi nasıldır?
Ülke, her sezon ziyaret edilebilir bir iklime sahiptir. Nisan – Mayıs aylarında kısa yağmur sezonu görülür. Eylül – Ekim aylarında ise uzun yağmur sezonu yaşanır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönemler Aralık – Şubat ve Haziran – Eylül arası dönemlerdir. Dağ Gorilleri yürüyüşü yapmak için ise en uygun dönem, yağmur sezonları dışındaki kuru sezondur.

5. Uganda kültürü nasıldır?
Kültür, Kenya ve Tanzanya kültürüyle benzerlik gösteren, ortak konuşulan Swahili dilinden de etkilemiştir. Din, halkın günlük yaşamında önemli bir faktördür. Çeşitli inanışlar ve gelenekler yoğun olarak sürdürülür. Pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi, burada da seremoniler ve yerel dans önemlidir.

6. Uganda mutfağı nasıldır?
Hem geleneksel hem de modern yemek tarzlarının, İngiliz, Arap, Asya ve Hint mutfaklarıyla etkileşmiş halidir. Pek çok mutfakta olduğu gibi klasik et, fasulyegiller ve sos kullanımı yaygındır. Yerel kabilelerin kendine has mutfakları, ülkenin genel mutfağından ayrışır. Pek çok yemekte sebze, patates, yer elması, muz ya da diğer tropik meyveler, beyaz et ve kırmızı et kullanılır. Ugali, Kenya’da olduğu gibi Uganda’nın en bilinen yemeklerinden biridir.

7. Uganda’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?
Karlı Rwenzori Dağları ile, Afrika’daki en yüksek dağlık kesime sahip ikinci ülkedir. Virunga Volkanları, Karamoja’nın çöl bölgeleri, Nil nehrinin ülke topraklarına kadar uzanan kolu Beyaz Nil ülkenin zengin doğasına örnektir. Dünyanın ikinci büyük tatlı su gölü olan Victoria Gölü, Kenya ve Tanzanya ile beraber Uganda topraklarında da yer alır. Doğasında ormanın asil devleri Dağ Gorillerini bulundurmasıyla meşhurdur. 330 memeli türü, 1,200 çeşit kelebek türü, 1000’e yakın kuş türü ve 100,000’den fazla omurgasız canlı türü ülkenin doğasında yaşamaktadır.

8. Uganda’da görülmesi gereken yerler nelerdir?
11 milli parka ve pek çok hayvan rezervine sahipt bir ülkedir. Ülkenin zengin vahşi doğası için Kidepo vadisi, Bujegali Şelaleler, Queen Elizabeth, Kibale milli parkları, Semliki, Bwindi, Mt. Elgon, Mt. Rwenzori, Katonga vahşi yaşam rezervleri mutlaka ziyaret edilmedir. Hayatını dağ gorillerini gözlemleyerek yaptığı çalışmalar ile geçirmiş ve bu uğurda hayatını kaybetmiş bir etolojist olan Dian Fossey’nin ve avcılar tarafından katledilen goril Diget’ın mezarları da ülkede mutlaka uğranması gerekilen yerlerdir. ‘Afrika’nın İncisi’ olarak anılan başkent Kampala, Uganda Müzesi, Kibuli Camisi ve Rubaga Kilisesi ülke kültürünü yakından tanımak için Uganda Turları sırasında görülmesi gereken yerlerdir.

9. Uganda Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?
Uganda Turları sırasında yapılabilecek ana aktivite meşhur Dağ Gorilleri yürüyüşüdür. Diğer aktiviteler arasında rafting, kano, at sürme, safari turları, doğa yürüyüşleri, şehir turları, kültür gezileri ve bunjee jumping gibi aktiviteler vardır.

10. Uganda Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Uganda’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Uganda turları için burayı tıklayınız!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!