İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » 10 Soruda: Yeni Zelanda Turları

10 Soruda: Yeni Zelanda Turları

Yeni Zelanda Turları

Yeni Zelanda Turları öncesi aşağıdaki sorulara mutlaka göz atın!

1. Yeni Zelanda Nerededir?

Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Yeni Zelanda, bir ada ülkesidir.Avustralya’nın güney doğusunda, Okyanusya’da yer alır. Pek çok adadan oluşan ülkenin başlıca adaları Güney Adası (South Island) ve Kuzey Adası (North Island)dır. Başkenti Wellington’dır. En büyük şehri Auckland’dir.

2. Yeni Zelanda T.C. vatandaşlarından vize istiyor mu? Yeni Zelanda para birimi nedir?

Yeni Zelanda T.C. vatandaşlarında vize istemektedir. Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları (NZD)dir.

3. Yeni Zelanda’da etnik gruplar, dil ve din nasıldır?

İlk olarak Polinezyalı Maori kabilesinin yaşadığı topraklarda İngiliz göçmenler ve sömürü döneminden sonra etnik grupların son halini %60’dan fazla Yeni Zelandalı Avrupalılar, %14 civarı ise Maoriler oluşturmaktadır. Diğer etnik gruplar ise Asyalılar başta olmak üzere çeşitlilik gösterir. Genel olarak İngilizce konuşulan ülkede, Maori dili de belli bölgelerde konuşulmaya devam etmektedir. %50’den fazlası Hristiyan olan ülkede geriye kalan yüzde Ateizm, Hinduizm, Budizm, İslam gibi çeşitli dinlere inanmaktadır.

4. Yeni Zelanda’da iklim nasıldır?

Yeni Zelanda’da hava beklenmedik bir şekilde değişiklik gösterebilir. bu yüzden ülkeye gidenlerin doğa aktiviteleri sırasında her türlü değişikliğe hazırlıklı olması gerekir. Yeni Zelanda’da ilkbahar; Eylül, Ekim, Kasım, yaz; Aralık, Ocak, Şubat, sonbahar; Mart, Nisan, Mayıs, kış: Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında görülür.

5. Yeni Zelanda kültürü nasıldır?

Yeni Zelanda’da batılı ve yerel olmak üzere iki ana kültür görülür. Yeni Zelanda kültürü İngiltere ve Avrupa kültürlerine oldukça benzerlik gösterse de, Maori kültürü ile iç içedir. Kırsal Maori kültürü, sömürge döneminden sonra kozmopolit ve batılı bir hal almıştır. Koloni dönemi ile gelen teknoloji, Hristiyanlık ve İngilizce, Maori kültürünün üzerinde oldukça dramatik bir etki bırakmıştır. Dünyaca bilinen Haka dansı ve Ta Moko dövme tekniği, Maori kültürünün uzantılarıdır. Rugby sporu ülkedeki en önemli ilgi alanlarından biridir.

6. Yeni Zelanda mutfağı nasıldır?

Yeni Zelanda mutfağında yerel baharatlar ve mevsim mahsulleri kullanılır. Avustralya mutfağına benzeyen, İngiliz temelli bir mutfak kültürü vardır. Yerli Maori yemek kültürü ise, İngiliz temelli mutfak kültürüne göre tropikal ve farklıdır. Maori mutfağının bilinen bir yemeği Hāngi’dir. Pavlova ise Yeni Zelanda – Avustralya mutfağının en popüler tatlılarından biridir.

7. Yeni Zelanda’da doğa ve vahşi yaşam nasıldır?

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin çekildiği Yeni Zelanda, muazzam bir doğaya sahiptir. 15.000 km uzunluğunda kıyı kesimi, beyaz ve siyah kumlu plajlar, jeotermal ve dağlık bölgeler, kaplıcalar ve buzullar gibi kontrast doğa oluşumları bir aradadır. Yeni Zelanda’nın en büyük adası olan Güney Adasında 3000 metreden yüksek 18 dağ, adanın doğu kesiminde Canterbury Düzlükleri, batı kıyısında oldukça fazla dönüm orman ve Franz Josef Buzulu bulunmaktadır. Meşhur manzarasıyla Cook Dağı, Güney Adasının güney alplerindedir. Kuzey adası ise daha düz ama oldukça volkanik bir yapıya sahiptir. Taupo Volkanik Bölgesi ve Rotorua Gayzerleri Kuzey Adasının en bilindik doğal yapılarıdır.
Yeni Zelanda’da vahşi yaşam, oldukça özgün ve çeşitlidir. Ülkedeki vahşi yaşam evriminde Yeni Zelanda’ya uçarak, yüzerek ya da başka bir ülkeden taşınarak gelen hayvanların etkisi olmuştur. Ülkede pek çok kara ve deniz memelisi, sürüngen ve kuş türü vardır. Özgün türler arasında Kiwi, Kakapoi, Takahe gibi uçamayan kuş türlerine rastlanır. Kiwi aynı zamanda ülkenin milli sembollerindendir. 3 çeşit penguen türünün bulunduğu Yeni Zelanda, dünyanın en küçük pengueni olan Kororalara ev sahipliği yapar. Birkaç çeşit su yılanı bulunan ülkede yılanların Yeni Zelanda doğasına ait olmadığına inanılır.

8. Yeni Zelanda Turları sırasında görülmesi gereken yerler nelerdir?

Milford Sound Fiyordu, Whakaari Volkanı (White Island), Ninety Mile Plajı, Moeraki Kayaları, Buzullar, Farewell Spit, Hokianga Limanı, Abel Tasman Milli Parkı, Wai O Tapu Termal Diyarı, Hells Gate Jeotermal Parkı, Art Deco Binaları (Napier) Yeni Zelanda’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Yeni Zelanda Turları esnasında yapılabilecek aktiviteler nelerdir?

Yeni Zelanda Turları esnasında yapabileceğiniz pek çok aktivite mevcuttur. Maori kültür turları, tekne turu, tüple ve şnorkelle dalış, sörf, rüzgar sörfü, rafting gibi deniz aktiviteleri, kar kayağı, dağ bisikleti, golf, şarap tadımı, balina gözlemi, meşhur Poor Knights Adalarında dalış, Routeburn yürüyüşü, Bungy Jumping, Tongari Parkı volkanik yürüyüş turu ve daha fazlası Yeni Zelanda Turları sırasında yapılabilecek aktivitelerdendir.

10. Yeni Zelanda Turları hakkında bilmek istediğiniz diğer şeyleri siz sorun, biz söyleyelim : )

Yeni Zelanda’ya Nasıl Gidilir? Geographika ile katılabileceğiniz Yeni Zelanda turları için burayı tıklayınız: Yeni Zelanda Turları

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!