İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » Bangkok’tan 5 Lezzet Tavsiyesi

Bangkok’tan 5 Lezzet Tavsiyesi

Bangkok’a gelen gezginlerin bazıları şehre bayılırken, bazıları şehri oldukça kalabalık bulmaktadır. Fakat herkesin ortak fikre sahip olduğu en önemli şey Bangkok’tun ucuz, lezzetli ve egzotik yemekleridir! Bangkok’ta dünya sınıfı kabul edilen Tay mutfağının en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Size Tay mutfağının mutlaka tatmanız gereken 5 lezzetini derledik!

Muz Kızartması (Kluai Thot)

6c76fef85924f899428920a1fccf4750

Bangkok sokak satıcılarının tezgahlarında satılan muz kızartmalarını her sokakta görebilirsiniz. Muzlar kızartıldıktan sonra sos ile tatlandırılarak sunulmaktadır. Kızartıldıktan hemen sonra yemenizi tavsiye ederiz. Her sokak köşesinde bulabileceğiniz kızarmış muzlar için sizi uyarıyoruz: Bağımlılık yapabilirler!

Nasıl ulaşılır: Genellikle Bangkok sokaklarında, özellikle sabah saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Kayık Noodle (Kuai Tiao Ruea)

Kuai Tiao Ruea ile ilgili görsel sonucu

Bangkok’un meşhur kanallarının eskiden oldukça canlı ve hareketli olduğu söylenmektedir. O zamanlar, suyun üzerindeki küçük botlarda noodle satılırmış. Günümüzde ise kimse botlarda noodle satmamaktadır. Fakat bu eski gelenek şekil değiştirip ‘Kayık Noodle’ olarak restoranlara taşınmıştır. Kayık Noodlelar küçük kaplarda, çeşitli sebze ve et ürünleri ile sunulmaktadır. Domuz ve dana eti çokça tercih edilirken, pirinçli noodlelasr da çeşitlilik göstermektedir. Kapların çok küçük olması size tüm türleri deneme şansı sunmaktadır!

Nasıl ulaşılır: Zafer Anıtı İstasyonuna gelip kuzey çıkışına ulaşın. Buradan ayrıldıktan sonra kanalı gördüğünüz yolu takip ettiğinizde noodle restoranlarını göreceksiniz. İstasyondan çok uzak lokasyonda olmayan restoranlara sorarak da ulaşabilirsiniz.

Tom Yum Kung
tom yum kung ile ilgili görsel sonucu

Bu acılı çorba sadece Tayland’da değil, tüm dünyada oldukça popülerdir, ama Bangkok’tan daha iyi bir yerde yenemez! Çorba, Tay malzemeleri ve baharatlarının karışımıyla yapılır. Tarif edilemeyecek kadar zengin bir tada sahip olan çorbayı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz! Tom Yum Kung genellikle limon otu, kaffir yaprakları, misket limonu suyu, balık sosu, acı biber ve bazen hindistan cevizi sütü içerir. Tom Yum Kung ya da “Shrimp Tom Yum” yerel halkın ve turistlerin tartışmasız favori yemeğidir.

Nasıl ulaşılır: Bangkok’un tüm restoranlarında ulaşılır. Bizim tavsiyemiz Pethaburi So 7’deki P’Aor Restoranıdır. Google haritalardan tam adrese ulaşabilirsiniz.

Tavuklu Pilav (Khao Mun Gai)

DSC08224

Türkiye’de olduğu gibi tavuklu pilav, Bangkok’un da en popüler sokak lezzetlerinden biridir. Hainan(Çin) tipi bir yemek olan tavuklu pilavın Tay versiyonu, tavuk ve pirincin beraber yavaşça pişirilmesinin ardından salatalık garnitürü, tavuk kanı tofusu, baharatlı dip sos ve bir kap tavuk kanadı ile sunulur. Beraber yediğinizde baharatların, tavuğun ve pirincin birbirini tamamladığı harika bir lezzete ulaşacaksınız!

Nasıl ulaşılır: Khao Mun Gai, Bangkok’da her yerde ulaşabileceğiniz oldukça popüler bir yemektir. Özellikle öğle yemeği için tercih edilir. Sukhumvit bölgesi bu yemek için harika mekanlara sahiptir. Size Soi 38 food street’i tavsiye ederiz!

Mangolu Pirinç (Khao Niao Mamuang)

DSC08759

Bu ilginç yemek bir tatlıdır. Islak pirincin hindistan cevizi sütü ve şeker ile pişirilip taze mango eklendikten sonra, üzerine hindistan cevizi kreması ve çıtır bir tat vermesi için kızarmış maş fasulyesi serpilmesiyle servis edilir. Bu güzel karışımı lezzetli kılan tartışmasız Tayland’ın lezzetli tropik mangosudur. Seneler boyunca turistler tarafından favori gösterilen bu tatlıyı da mutlaka denemenizi tavsiye ederiz!

Nasıl ulaşılır: Sukhumvi bölgesindeki Soi 38 mangolu pirinç(khao niao mamuang) servis eden sokak satıcıları bulunmaktadır. Sırt çantalı gezginler caddesi olarak da bilinen Khao San caddesinde bu lezzete ulaşabilirsiniz. Tayland’ın favori tatlısını tüm Tay restoranlarının menülerinde de görebilirsiniz!

TAYLAND’A NASIL GİDERİM?

Geographika ve G Adventures güvencesi ile katılabileceğiniz pek çok Tayland turu ve onlarca hareket tarihi var! Katılabileceğiniz Tayland turları için burayı tıklayın!

Kaynak: Brenden Lee’nin TOP 5 BANGKOK GOOD EATS adlı yazısından çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir