İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları

Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları

Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları
İyi bir trekking turu, sadece adım adım ilerleyip belirli bir sürede bir yürüyüşü bitirmek değildir. Yürüyüş boyunca attığınız her adımda, aynı zamanda o ülkenin tarihine ve kültürüne de adım atmaktır! İyi bir trekking rotası, fiziksel olarak size meydan okumanın ve sizi zihinsel olarak meşgul etmenin yanı sıra gezegenimizin zenginliği hakkında unutulmaz bir izlenim de bırakacaktır. Dünyanın En Popüler  Trekking Rotaları listemizde, bu rotalardan 7 tanesini bulacaksınız!

1. Peru, İnka Yolu | ~43km | 4 gün

Peru İnka yolu yürüyüşü size hem Kutsal Vadi’nin harabelerini keşfetme, hem de geleneksel yaşamı gözlemleme imkanı sunar.

And dağlarının çatısında, İnka’ların ayak izlerini takip edecek, antik Tambo harabelerini geçecek ve Peru’nun ciğerlerinde oksijene doyacaksınız. İnka yolunda pek çok unutulmaz an sizi bekler, ancak hiçbiri Güneş Kapısı’ndan geçtiğiniz an karşınıza çıkacak olan, unutulmuş kent Machu Picchu’nun görüntüsüyle karşılaştırılamaz! Bu sadece yürüyüşü tamamlamanın başarısı değil; geçmişten günümüze uzanan, özel bir andır! Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında İnka Yolu listede 1. sıradadır.

Biliyor musunuz? Yolda iken, bazı hamallar dünyanın içinden gelen ruhları kovması umuduyla altlarında bir ayna ile uyurlar.

Gitmek için en iyi zaman: Mayıs – Eylül arası.

Bu deneyime hazır mısınız?  Tüm İnka yolu turlarımızı buradan inceleyebilirsiniz!

Inka Yolu yürüyüş izinleri hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2. Kolombiya, Lost City (Kayıp Şehir) Rotası | ~44km | 5 gün

Teyuna’nın Kayıp Şehrine ulaşmak için 1,200 adım atmaya hazır mısınız?

Herkes Kayıp Şehre ilk varan kişi olmak ister. Kolombiya, Teyuna’daki yürüyüşüne tamamlarsanız, bu gururu yaşayabilirsiniz! Bu yürüyüşte etraftaki köylerde kurulu hamaklarda uyumaya ve bölge kültürünü tanımaya hazır olun. Sisli ormanlar arasından geçerek Teyuna harabelerine ulaşacaksınız. Çok popüler olan Kayıp Şehir Teyuna her sene turist akınına uğruyor. Bu yüzden burayı rahatça keşfetmek için buraya erken gelmenizi tavsiye ediyoruz. Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Kolombiya, Kayıp Şehir rotası listede 2. sıradadır.

Biliyor musunuz? Machu Picchu’dan 650 yıl önce var olan Tairona halkının yaşadığı şehir olan Ciudad Perdida, zamanında yaklaşık 10,000 insana ev sahipliği yapmıştır.

Gitmek için en iyi zaman: Aralık – Mart arası.

Bu deneyime hazır mısınız? Muhteşem orman manzarasının tadını çıkarın, Buritaca Nehri’nde yüzün ve Teyuna’nın kayıp şehrine ulaşmak için 1200 adımı tamamlayın. Kayıp şehirde kaybolmaya hazır olun!

Tüm Kolombiya turlarımızı buradan inceleyebilirsiniz!

3. Nepal’s Everest Ana Kampı | ~62km | 13 gün

Sherpa köylerini ziyaret edin ve Everest ana kampına gelmeden önce, teahourse konaklamaları sırasında yerli halk ile tanışın.

Everest bir dağdan daha fazlasıdır ve ana kampına giden yolculuk yürüyüşten ötedir. Bazıları tarafından “cennete giden adımlar” olarak adlandırılan bir rotada göreceğiniz her viraj başka bir fotoğraf fırsatı sunuyor: güzel ormanlar, Sherpa köyleri, buzul taşları ve dağ etekleri. Bu yürüyüş, dünyanın tepesine bir pencere açmadan önce sizi Himalaya halkına yaklaştırır. Everest’i gözleriniz ile gördükten sonra, dünyaya tekrar aynı şekilde bakmayacaksınız. Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Everest yürüyüşü listede 3. sıradadır.

Biliyor musunuz?  Yol üzerinde göreceğiniz yaklar aslında yak inekleri değildir. Onlar dzolardır. Konukevlerinde servis edilen Yak burgerler, su bufalolarından yapılmaktadır, çünkü yaklar yerel halk için kesilmeyecek kadar değerlidir.

Gitmek için en iyi zaman: Ağustos – Kasım arası.

Bu deneyime hazır mısınız? Everest Ana Kamp turumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm Nepal turlarımızı buradan inceleyebilirsiniz!

4. Tanzanya, Kilimanjaro Dağı| ~34km | 8 gün

Yemyeşil ormanlar ve sessiz buzullar arasında yürümeye hazır olun.

Hiç bir gökdelenin en üst katında durup “Vay be, çok yüksek  değil mi? diye düşündünüz mü?  5.895m’de olan Kilimanjaro dağının zirvesi, Afrika’nın en yüksek zirvesidir. Dünyanın en ünlü kaşifleri ve dağcılarının ayak izlerini takip edin, yemyeşil yağmur ormanları ve alpin çölleri boyunca yürüyüş yapın, gün boyunca buzulları geçin ve gece yıldızlara hayal edebileceğinizden çok daha yakın uyuyun. Kilimanjaro basit bir iş değildir! Diğer masif zirvelerden farklı olarak, tepeye cesaretiniz göre birden fazla rotadan tırmanmaya şansı verir.  Akıllıca seçim yapın. Çünkü zirveye başarıyla ulaşma şansınız buna bağlı! Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Kilimanjaro listede 4. sıradadır.

Biliyor musunuz?  Kilimanjaro, yeryüzündeki hemen hemen her ekosistemin bir örneğini içerir – dağda bulunan buzul, kar, çöl, alpin dağ, savan ve tropikal orman gibi.

Gitmek için en iyi zaman: Eylül – Mart arası.

Bu deneyime hazır mısınız? Kilimanjaro tırmanış turlarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

5. Fransa, Mont Blanc | ~125km | 8 gün

Ruhunuzu açacak Mont Blanc’a hazır olun.

Tour du Mont Blanc, yani Mont Blanc turu, 100 milden fazla yol kaplar ve İsviçre, İtalya ve Fransa olmak üzere üç ülkeden geçer. Bu zorlu yürüyüş pisti, buzulların, dik vadilerin ve tabii Mont Blanc’ın büyüleyici manzaralarıyla sizi ödüllendirir. Yüksek sığınaklar ve Alpin çayırları boyunca seyahat edin, geceleri sade sığınaklarda lezzetli dağ mutfağı ile tekrar kendinize gelin!. Dünyanın önde gelen yürüyüş yollarından birini fethetmek ve Avrupa’nın alplerini keşfetmek için kendinizi hazırlayın! Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Mont Blanc listede 5. sıradadır.

Biliyor musunuz? 1990’da, İsviçre’li tırmanıcı Pierre-André Gobet, Chamonix’ten Mont Blanc’a sadece 5 saat, 10 dakika ve 14 saniyede ulaştı.

Gitmek için en iyi zaman: Haziran – Eylül arası.


6. Patagonya, Torres del Paine Rotası | 133km | 10 gün

İnanılmaz derecede farklı manzaralara yürümeye hazır olun.

Patagonya’da, ziyaretçilerine doğal ihtişamın zirvesini  sunar. Güney Amerika’nın güney ucundaki bui manzara bir fotoğrafçının rüyasıdır. Burada çarpıcı volkanik manzaralar, devasa buzullar, ufka uzanan bozkır benzeri düzlükler ile karşılaşırsınız. Patagonya’nın Torres del Paine Rotası sizi Milli Park’ın uzak, daha az ziyaret edilen bölümlerine ve orada bulunabilecek hayal edilemez manzaralara götürür. Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Patagonya listede 6. sıradadır.

Biliyor musun? 1959 yılında kurulmadan önce, park koyun otlatılan bir estancia’nın büyük bir parçasıydı. Aşırı tüketim kurbanı meralar, ormanlar ve yaban hayatı b,r yüzyılı aşkın bir süredir hala toparlanmaya çalışıyor.

Gitmek için en iyi zaman: Aralık – Mart arası.

Bu deneyime hazır mısınız? Patagonya turlarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

7. The Camino de Santiago, İspanya | ~750km | 30 gün

Aynı zamanda St. James Trail olarak da bilinen tarihi Camino de Santiago, Ortaçağ’da önemli bir Hıristiyan hac yolculuğuydu ve bu günde önemli bir dini nitelik taşıyor. Hac, daha önceden belirlenmiş bir rotadan çok daha kişisel bir yolculuktur: efsaneye göre, Aziz James’in kalıntıları Kudüs’ten tekne ile Santiago de Compostela’ya taşınır. St James Yürüyüşü, geleneksel olarak kişinin evden çıkıp Santiago de Compostela’ya varmasıyla tamamlanır, ancak rotanın uzunluğu yürüyüşü yapan kişi bağladır. Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları arasında Camino de Santiago listede 7. sıradadır.

Biliyor musunuz? Her yıl 200.000’den fazla hacı Camino’ya yürüyor.

Gitmek için en iyi zaman: Sene boyu yürünebilir. Ama daha az kalabalık olduğu dönem ilkbahar – sonbahar arasıdır.

Bu deneyime hazır mısınız? İspanya Camino de Santiago turunu buradan inceleyebilirsiniz.

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!

Dünyanın En Popüler Trekking Rotaları ve diğer ve trekking/yürüyüş aktivitesi içeren tüm turlar için tıklayın!