İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » İnka Yolu Yürüyüşü ve İzinleri

İnka Yolu Yürüyüşü ve İzinleri

Meşhur İnka Yolu Yürüyüşü ve yürüyüş izinleri hakkında ihtiyacınız olan bilgileri sizin için derledik! Yazımıza buyurun;

İnka Rotası neden popüler bir rotadır?

İnka Yolu Yürüyüşü, Peru’da yapılabilecek en popüler aktivitelerin başında gelmektedir. İnka Rotası, Kutsal Vadi’nin öne çıkan kültürel noktalarını trekking aktivitesi ile görebileceğiniz, dünyanın en özel yürüyüş deneyimlerinden bir için ideal bir rotadır.

Photo courtesy Leonardo Tamburri.
Fotoğraf: Leonardo Tamburri

Peru’da yer alan Machu Picchu’nun yüzyıl öncesine dayanan keşfinden beri bölgede pek çok kazı ve inceleme yapılmıştır. Bugün ‘İnka Rotası’ diye bilinen yol, Machu Picchu’daki İnka Yolunun ulaşılan son halidir. Yürüyüş boyunca katılımcıları 4 günlük zorlu bir yürüyüş bekler. Kutsal Vadi’den başlayan yürüyüş, ormanları içinden geçerek ilerlerken adeta zihnen, bedenen, ruhen limitlerinizi test eder.

40 km uzunluğunda İnka Yolu yürüyüşü keyifli olmasının yanı sıra, fiziksel olarak kondisyon gerektirmektedir. Rota boyunca karşınıza dik ve yüksel alanlar çıkacaktır. En yükseği neredeyse 4,200 metreye uzanan, 3 büyük ve önemli geçiş noktası vardır. İnka Yolu’nun final noktası Güneş Kapısı “Sun Gate” olarak adlandırılmıştır. Güneş kapısında karşınıza çıkan Machu Picchu’nun sisli manzaraları, katılımcılara İnka Rotasının yürümeye ne kadar değer olduğunu hatırlatır güzelliktedir.

İnka Yolu Tırmanış izinleri bireysel olarak olarak alınabilir mi? Yoksa sadece tanınan tur operatörler aracılığı ile mi sağlanabilir?

İzinler sadece tur operatörleri tarafından alınmaktadır. Tur operatörleri bu izinler için İnka Yolu’ndan sorumlu devlet kurumları tarafından yıllık denetimlere tabi tutulmaktadır.

Photo courtesy Leonardo Tamburri.
Fotoğraf: Leonardo Tamburri

Neden İnka Yolu için yürüyüş iznine ihtiyacımız var?

İnka Bölgesi, yürüyüş izinleri zorunlu olmadan önce pek çok ziyaretçi tarafından sorumsuzca kullanılmış ve kirletilmiştir. 2002 yılında İnka Rotası düzenlemeleri ile bölge ve ekosistem koruma kararı alınmıştır. Bu düzenlemeler ile bölgeye gelen ziyaretçi sayısı kontrol atlına alınmış ve İnka Yolunu yürümek isteyen ziyaretçiler yürüyüş iznine tabi tutulmaya başlanmıştır.

Photo courtesy Leonardo Tamburri.
Fotoğraf: Leonardo Tamburri

Tur operatörleri aracılığı ile alınan izinlerin güvenirliği var mıdır?

Türkiye’de Geographika’nın tek yetkili satış acentesi olduğu G Adventures, Dünyanın en büyük İnka Yolu operatörüdür. İnka yolu izinlerini yıllara dayanan güvenilirliği ile, bölgedeki protokollerinden bizzat almakta olan G Adventures gibi diğer tur operatörlerin izin sıraları, her sene bir çekiliş ile belirlenmektedir. G Adventures yıllara dayanan deneyimi ve Cuzco merkezli ekibi ile katılımcılarının bireysel izinleri için hizmet vermektedir. Bu da katılımcıların izinleri onaylanır onaylanmaz, İnka Yolu yürüşündeki yerlerinin kesinleşmesi anlamına gelmektedir.

Photo courtesy Leonardo Tamburri.
Fotoğraf: Leonardo Tamburri

G Adventures’ın İnka Yolu’ndaki deneyimi ne kadar güçlüdür?

G Adventures, İnka Rotasına 16 yıldan beri katılımcılarını ulaştırmaktadır. Geographika aracılığı ile katılabileceğiniz bir İnka Yolu turunda tur boyunca rehber, tırmanış ekibi, tırmanış malzemeleri, hamal ve kaliteli yiyecekler size G Adventures tarafından sağlanmaktadır!

İNKA YOLUNU YÜRÜMEK İSTEYENLER!

Geographika ve G Adventures güvencesi ile katılabileceğiniz onlarca Peru turu – İnka Yolu yürüyüşü ve hareket tarihi mevcuttur. Küçük gruplar halinde katılabileceğiniz keyifli İnka Yolu turları için burayı tıklayın!

*Daniel Sendecki’in Q&A: THE INCA TRAIL AND THE PERMIT PROCESS adlı yazısından çevirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir