İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » Yaşamayı sevenler için – Kosta Rika!

Yaşamayı sevenler için – Kosta Rika!

Picture 419

   Derdi tasası olmayan, son derece güler yüzlü insanların arasında olmak istiyorsunuz? Yoksa ülkesinde hayvanat bahçelerinin dahi yasak olduğu, tam bir doğa cenneti bir ülkede mi olmak size iyi gelir? Hmm, yoksa ordusu olmayan bir ülkede tatil yapmak fikri kulağa nasıl geliyor? Arkanızda yemyeşil bulut ormanları, hayvan dostlarımızla birlikte okyanus kenarında oturup sevdiklerinizle gün batımı izlemeye ne dersiniz?

Picture 077

   Bu yılki tatilimizde yine uzaklara, ülkemizde pek bilinmeyen bir yerlere kaçmayı planlarken, son yapılan araştırmalara göre dünyanın en mutlu insanlarının Kosta Rika’da yaşadığına dair bir haberi okuduktan sonra aslında kararımızı vermiştik. Bu doğa dostu, ordusu olmayan ender ülkelerden olan bu minik ülkeyi keşfetmek için hazırlıklarımıza başladık.

Ülkemizde oldukça yaygın olan ‘her şey dahil’ tur programlarından hiç hoşlanmadığımız için karı-koca baş başa çıktığımız seyahatlerimize bir yenisini eklemeyi planlarken, internetten ülke hakkında araştırma yaparken önümüze çıkan (bu da bizim şansımız olsa gerek) Geographika’yı bulmamızla bambaşka bir heyecan içinde bulduk kendimizi.

Geographika’nın kurucusu Sinan Bey, Özlem Hanım ve Efecan Bey’in olağanüstü tatlı ve yardımsever yaklaşımları sayesinde bir baktık ki biz bir tur şirketiyle anlaşmışız. Siz de bizim gibi özgür bir şekilde tatil yapmayı seven, ama ‘neden olmasın’ sorusunu da sorabilecek kadar cesur gezginlerseniz bu yazının devamı sizler için olacak.

Sırf Kosta Rika için önümüze sunulan 10’a yakın rotadan biz tercihimizi ‘Quest’ten yana kullandık. Nasıl bir rehber ve hangi ülkeden insanlar ile birlikte gezimizi gerçekleştireceğimize dahi yüzlerce soru kafamızda uçuşurken ABD aktarmalı yolculuğumuz sonunda Kosta Rika’ya varıp tur rehberimiz ABD asıllı ‘Annika’ ve (bu tatlı mı tatlı çılgın rehbere eğer siz de denk gelirseniz gerçekten çok şanslısınız) 12 çılgın doğa dostu insanlarla tanışmamızla aslında Geographika’dan Sinan Bey ve ekibine bu teşekkür yazısını yazmaya karar vermiştik bile.

IMG_8007 IMG_8020

   Harika bir doğa içinde yapılan rafting, aktif bir volkan etrafında yapılan trekking yürüyüşleri, volkan lavlarından oluşturulmuş doğal açık-hava (gece yıldızlar altında) kaplıcaları, yağmur ormanları içerisinde el feneri yordamıyla yapılan gece yürüyüşü (gördüğümüz hayvanları anlatmayayım ki o da sizin sürpriziniz olsun), şeker kamışı ve kahve tarlaları (kahveler ülkenin her yerinde nefis), film setlerinden fırlamış bir görüntüye sahip olan bulut ormanları, ziplinig Superman ve Tarzan yapmadan sakın dönmeyin), atv turu (hiç küçümsemeyin), national parktaki o muhteşem kuşlar, okyanus kenarında siz güneşlenirken ormanının içinden çıkıp gelen beyaz surat maymunlar, rakunlar, iguanalar, güneşin batışı…

Picture 246

   Tamamen özgür iradenizle tercihlerinizi yaptığınız, hiçbir şekilde ‘tur’ mantığıyla hareket etmemekle beraber sizin talep ve sorularınıza karşılık ‘nokta’ atışı yapabilen bir rehber eşliğinde, kimi akşam seyahate beraber çıktığınız sevdiklerinizle (tek başına gezenleri unutmamak lazım) baş başa bir akşam yemeği yediğiniz, kimi akşam ise okyanus kenarında tüm ekip ateş yakıp Latin dansları eşliğinde dans ettiğiniz bir geceye dönüşmesi size bağlı.

Picture 109

   Kosta Rika hakikaten mutlaka gidip görülmesi, mümkünse dönülmemesi (!) gereken ülkelerden. Tesadüf eseri önümüze çıkan Geographika’ya güvenip G Adventures bünyesinde harika bir rehber ve dünyanın her yerinden gelen gezginler eşliğinde bu ülkenin doyasıya keyfini çıkarmak, harika doğası içinde ‘nefes’ almak ise sanırım bizim şansımızdı. Sizler de böyle bir şansı yakalamak istiyorsanız hadi!

Pura Vida,
Özlem Dilara & Vahap ŞATIR

“Yaşamayı sevenler için – Kosta Rika!” hakkında 4 yorum

  1. O kadar güzel dile getirmissiniz ki kendimi sizinle Kosta Rika’da gibi hissettim!

  2. Büşra Şatır

    Çok güzel bir gezi anlatımı daha nice mutlu ülkeler, mutlu insanlar keşfedip mutlu olmanız dileğiyle

  3. Şimdi Kosta Rika’da olmak vardı.O kadar özendim.
    En baştaki fotoğraf favorim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir