İçeriğe geç
Ana Sayfa » BLOG » Geographikan Blog » Kuzey Buz Denizi’ndeki Olağanüstü Şehir: Longyearbyen

Kuzey Buz Denizi’ndeki Olağanüstü Şehir: Longyearbyen


Dünyanın en kuzey şehri Longyearbyen, aynı zamanda Arktika’yı keşfetmek isteyen turistlerin uğrak yeridir. Pek çok gezginin buraya gelişi sadece uğramakta olsa da, Longyearbyen ziyaretçilerine vakit geçirmeye değecek pek çok güzel opsiyon sunmaktadır.

Burası diğer zor ulaşılan yerler gibi, geldikleri uzak yollardan sonra ziyaretçilerini renkli sokaklarda sakin bir şekilde dolaşan ren geyikleri ve arabadan fazla olan kar motosikletleri ile ödüllendirilir. Dünyanın dört köşesinden birinde yer alan Longyearbyen, Norveç’in oldukça kuzeyinde bulunan Svalbard bölgesinin başkentidir. Bu kent, ziyaretçilerine buzullar ve kutup ayılarını aramaya başlamadan önce en azından birkaç gün tadını çıkarmak isteyecekleri ‘olağanüstü’ deneyimler sunar.

Olağanüstü Kuzey

Burası, en az 1.000 yerleşimciyle (bugünlerde 2.000’den fazla vatandaşla), her anlamda en kuzeydeki yerleşim birimidir. Ayrıca Svalbard takımadalarının kalıcı olarak nüfusa sahip tek adasıdır ve en kuzey sineması, okul, üniversite, ticaret havalimanı, ATM, müze ve postaneye ev sahipliği yapmaktadır. Bir kartpostal alın ve en kuzeydeki posta taşıyıcıları aracılığıyla, en kuzeydeki postalardan birini eve gönderin… Bu, abartılarla dolu ama oldukça keyifli bir düşünce!

A visit to Longyearbyen will help earn some bragging rights.

Olağanüstü Gece

25 Ekim’de güneş battığında, yalnızca gece gündüz görülebilen en alçak parıltılı aydınlatmanın olduğu 14 Mart – 29 Ocak tarihleri arasındaki sivil kutup gecesi ile beraber,  8 Mart’a kadar tekrar ortaya çıkmaz. Peki sürekli karanlık olduğunda ne yapılmakta? Cevabımız: Gece partileri! Her sene Ekim itibariyle The Dark Season Blues Festival ile 4+ ay sürecek karanlığa start verilmekte. 2003’de ilk defa gerçekleşen festival, 4 gün boyunca süren ve dünyadan pek çok Blues sanatçısını ağırlayan bir festivaldir.

Once the sun sets in late October, the people of Longyearbyen won't see it again for months. Photo courtesy Frode R.

Olağanüstü Gün

8 Mart’ta tüm kasaba, güneşin gelmesini beklemek için tam 12: 15’de eski hastanenin etrafında toplanır. Doğal olarak artık başka bir partinin zamanı geldi! Solfestuka festivali, güneşin geri dönüşünü bir hafta boyunca kutlanmaya hazırlanır ve 4.000 kişiyi konser, tiyatro gösterileri, sunumlar ve kızak yarışları için geri döner. Mart ayındaki günler genellikle ortalama 3,5 saat güneş ışığı alırken, Nisan ayı ortasına kadar kasaba artık 23 Ağustos’a kadar sürecek olan 24 saatlik gün ışığına sahip olacak. Güneş saati yaz aylarında şehir merkezinde tam 24 saat geçirebilir. Bu sırada kent sakinleri ve ziyaretçileri bu daha sıcak havalarda (yüksekler genelde 3 ° -7 ° C veya 37-44 ° F arasında), dışarıda pek çok aktivite gerçekleştirebilir.

It's easy to see why summer is highly welcomed here with landscapes like these. Photo courtesy fruchtzwerg's world.

Olağanüstü Şarap Mahzeni

Avrupa’nın en büyük şarap mahzenlerinden birkaçına sahip Huset restoranında (aynı zamanda dünyanın en kuzeyindeki restoranı),  20,000’dan fazla şarap bulunmakta.

Nestled into the side of a snowy hill is one of the largest wine cellars in all of Europe. Photo courtesy Bernt R.

Olağanüstü Kurallar

Longyearbyen genel olarak rahat ve misafirperver bir yerdir. Ama aynı zaman bazı ilginç katı kurallara sahiptir. Örneğin, Longyearbyen’de  ölmenize izin yoktur. Bunun sebebi yeterli mezar yeri olmaması değil, bir kaç sene önce keşfedilen, cesetlerin buz gibi olan sıcaklık derecelerinde parçalanmamasıdır… Bu yüzden bölgede, bu şehirde keyifle vakit geçirip, başka bir yerde hayata veda etmeniz dilenir.

Aynı zamanda, bölgedeki sayısı tehlikeye girmiş Arktik kuşlar yüzünden kedi sahibi olmanız tasaktır. Gelincikler de yasaklı hayvanlar arasında girmiştir. Tüm şehir sakinlerine yasak olan başka bir konu da evleri kendi istedikleri renge boyamaktır. Renkler Svalbard doğasına göre seçilir. Bu yüzden kara kış ayları ve uzun günlerde ortaya güzel bir görünüm çıkar.

The colours of the houses must be chosen from nature.

Olağanüstü Eğlence

Olağanüstü eğlence derken uçurumdan atlama ya da mağara dalışından bahsetmiyoruz. Ancak yürüyüş, köpek kulübü, kayak, kar arabası safarileri ve Kuzey Kutup Sahili’nin muhteşem manzarasıyla bisiklet turları gibi harika etkinlikleri bir araya getirdiğinizde, olağanüstü eğlenceli bölümüne yüzlerce çentik atacaksınız! Longyearbyen’de çarpıcı buzullar, donmuş fiyortlar ve buz zırhlı dağlar zemininiz, kutup ayıları, ren geyikleri ve deniz ayıları yıl arkadaşlarınız olacak.

Arktik, size göz kamaştırıcı, nefes kesici manzaralar, deneyimler ve maceralar sunar. Longyearbyen’de nefes almak için bir dakikanızı ayırın. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

Get out and explore in Longyearbyen and you might just spot one of these. Photo courtesy Anne S.

Kuzey Kutbu turlarımız ile hem Longyearbyen’i, hem de Kuzey Buz Denizi’nin doğası ve canlılarını keşfetmek için lütfen buradan Kuzey Kutbu Turumuza göz atın!

Geographika Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın!